ZOOM na lata 70. wystawa sztuki konceptualnej.

Wystawa: 05.10.2019 — 28.11.2019

Wernisaż: 04.10.2019, godz. 19:00

Miejsce: Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku, Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, Gdańsk

2019-10-04 19:00:00 2019-10-04 20:00:00 Europe/Warsaw ZOOM na lata 70. wystawa sztuki konceptualnej. https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/zoom-na-lata-70-wystawa-sztuki-konceptualnej/ Długi Targ 24, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Wystawa „ZOOM na lata 70-te ” to prezentacja subiektywnego wyboru prac artystów tworzących w nurtach sztuki konceptualnej. Nie bez powodu jest prezentowana w Gdańskiej Galerii Fotografii, spadkobierczyni progresywnej, utworzonej w 1977 roku galerii gn. Wystawa jest autorską realizacją Andrzeja Paruzela, artysty wizualnego, filmowca, poety, animatora sztuki i czynnego uczestnika sceny artystycznej nowych mediów lat 70 i 80 XX w.”

Zoom na lata 70. to przypomnienie milowych prac kręgu artystów polskich związanych z Warsztatem Formy Filmowej oraz ich artystycznych odpowiedników – przedstawicieli awangardy z krajów ówczesnej strefy socjalistycznej ale i prezentacja „odkryć” kuratorskich. Wymieniając poglądy i prace, artyści tworzyli nową sieć powiązań. Sztuka konceptualna także wobec przemocy komunizmu okazywała się wspólną wartością i sposobem na badanie obszarów uniwersalnych dla różnych nacji. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace autorów słowackich Petera Rónaia i Juliusa Kollera, Czechów Jiriego Kovandy i Petra Štembera, autorek i autorów polskich Anny Kutery, Natalii LL, Ewy Partum, m.in. Jarosława Kozłowskiego, Andrzeja Różyckiego, Ryszarda Waśko, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego czy związanego bezpośrednio z konceptualną scena trójmiejską Leszka Brogowskiego i innych. Zaprezentujemy także dwie prace z kolekcji muzeum autorstwa Austriaczki VALIE EXPORT i Chorwatki Sanji Iveković. Zobaczymy tu fotografie, kameralne instalacje wideo i dokumenty o cennej artystycznie i historycznie wymowie. Przypomnimy dwa główne nurty sztuki konceptualnej: fotomedializm a więc eksperymenty i zmagania z przekroczeniem medium filmu i fotografii oraz pragmatyzmu, nurtu intelektualnego zaangażowania także jako oporu wobec dominującej propagandy ustroju socjalistycznego, w tym odkrywana dla polskiej publiczności fotograficzna praca Grupy Bahama, sarkastycznie podejmującej rzeczywistość polityczną Czechosłowacji.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Olomouc Museum of Art, The Slovak National Gallery Bratislava, Fundacji Profile, Fundacji Energia Obrazu, Fundacji ARTUM oraz archiwów prywatnych autorek i autorów. Towarzyszący program filmowy to dokumenty autorstwa Piotra Weycherta.

Zapraszamy w dniu 5.10.2019 w godz. 10.00-13.00 do udziału w spotkaniu w PATIO Akademia Sztuk Pięknych ul. Targ Węglowy 6 w Gdańsku. Swoje wystąpienia wygłoszą m.in. dr Štěpánka Bieleszová, która zaprezentuje kolekcję fotografii z Muzeum Sztuki w Ołomłuńcu (Czechy) oraz kurator wystawy Andrzej Paruzel.

Patronat honorowy:
Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Pomorskiego

Mecenat: ZAiKS

Partnerzy:
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Czeskie Centrum w Warszawie
Słowacki Instytut w Warszawie
Muzeum Uměni Olomouc
Slovenská Národná Galéria

W programie towarzyszącym wystawie przewidziane są projekcje filmów dokumentalnych:

„Świat z widzenia – o fotografiach Jerzego Lewczyńskiego”
czas trwania: 33 min 14 sec
rok produkcji: 2012
reżyseria: Piotr Weychert, Paulina Brzezińska
producent: Grzegorz Krawczyk Czytelnia Sztuki – Muzeum w Gliwicach
Mirosław Chojecki, Piotr Weychert – Media Kontakt

„Kosuth Świdziński Spotkanie w Rzymie”
czas trwania: 38 min 59 sec
rok produkcji: 2010
reżyseria: Piotr Weychert
producent: Mirosław Chojecki, Piotr Weychert

Postrzegając (Zbigniew Dłubak)
czas trwania: 38 min 25 sec
rok produkcji: 2007
reżyseria: Piotr Weychert
producent: Piotr Weychert, Mirosław Chojecki

Kurator: Andrzej Paruzel
Współpraca: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

wtorek-niedziela: 10.00-17.00