Wystawa:
01.04.2016 — 08.05.2016
Wernisaż: 31.03.2016, godz. 18:00
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, Sopot
Wystawa: 01.04. – 08.05.2016 r.
Wernisaż: 31.03.2016 r., godz. 18:00
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, Sopot
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na Z.E.N., wystawę indywidualną malarstwa Joanny Borkowskiej. Artystka w swoich obrazach zaznacza ważny dla niej kontakt z naturą. W jej twórczości filozofia oraz zainteresowania nauką, a szczególnie astrofizyką, łączą się na poziomie zgłębiania zagadnień dotyczących konstrukcji wszechświata. Na wystawie można będzie obejrzeć serie obrazów z ostatnich paru lat: Resonance (Rezonanas), Field (Pole), Frequencies (Częstotliwości), Z.E.N. (Zjawiska Energetyczne Natury). Wszystkie wyróżniają się wyszukaną fakturą i specyficzną kolorystyką, dodatkowo charakterystyczną dzięki nieregularnym rytmicznym malarskim plamom oraz interesującym absorpcjom światła. W najwcześniejszym przedstawianym na wystawie cyklu Field znajduje się tryptyk o tytule Grace (Łaska). W opisie tego obrazu znajdują się takie określenia jak: pink, blue, violet, white, electromagnetic field, energy, light, love, beauty /różowy, niebieski, fiolet, biel, pole elektromagnetyczne, energia, światło, miłość, piękno. Opis ten sugeruje, iż malarka próbuje nadać swoim dziełom pewien wewnętrzny kod emocjonalny, ale i wskazuje na wzajemną relację fizyczności zjawisk. Joanna w swych dziełach balansuje pomiędzy dwoma odmiennymi rzeczywistościami.
W abstrakcyjnym, optycznym wręcz polu malarskim poszukuje ona energii wewnętrznej, jaka może stanowić przełamanie nie tylko samej struktury płótna, farby malarskiej, ale i pewnych fizycznych fenomenów. Borkowska sięga do odniesień takich jak rezonans, częstotliwości, fale, natężenie, które wnoszą nowe wymiary obrazu, sygnalizujące istotę stanu psychofizycznego malarskiej natury. Zgodna jest tu z tezą Merleau-Ponty, który mówi o prawdziwym procesie twórczym, czyli szukaniu ludzkiej i pozaludzkiej natury i kultury. Autorka dokonuje, więc pewnej analizy treści naukowych, warsztatu malarskiego, oraz intuicyjnego niezależnego gestu. Można powiedzieć, że trop ten pozwala jej na kształtowanie lub przekraczanie nowych granic natury, a być może i tożsamości samej natury.
Joanna Borkowska studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie Paul Valery w Montpellier. Tytuł doktora otrzymała w 2004 na UJ w Krakowie, gdzie w latach 2001 – 2007 wykładała między innymi historię myśli politycznej i stosunki międzynarodowe. Jej specjalizacją były ruchy dysydenckie, a w szczególności kataryzm, co zaowocowało wydaniem w 2006 roku książki pt.: „Kataryzm. Spór o dualizm średniowieczny”. Od 2008 roku Joanna Borkowska całkowicie poświęciła się malarstwu, które od ponad piętnastu lat jest jej największą pasją.
Artystycznym debiutem Borkowskiej była wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie w 2009 roku. W tym samym czasie wzięła udział w Biennale we Florencji, a następnie w 2010 jej prace można było zobaczyć w krakowskim CSW – Solvay. Parę miesięcy później została zaproszona na targi sztuki Art Monaco’10 oraz Step09, gdzie w Muzeum Narodowym Techniki i Nauki w Mediolanie zaprezentowała projekt indywidualny „Wymiary”. W 2013 artystka miała wystawę w Warszawie w przestrzeni JAG Projects, po czym wzięła udział w wystawie zbiorowej w Zurychu, zorganizowanej przez kuratorkę i kolekcjonerkę Gigi Kracht. W 2014 dwa projekty artystki „Sekrety” i „Pamięć kamienia” wygrały międzynarodowy konkurs na rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej Matadero w Madrycie, gdzie efekt pracy Borkowskiej można było podziwiać do kwietnia 2015 roku. W lutym i marcu tego roku odbyła się wystawa retrospektywna twórczości artystki w Muzeum w Koszalinie. Prace Joanny Borkowskiej znajdują się w kilku prestiżowych kolekcjach prywatnych głównie w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii,Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce.