x 4 czyli czterech dostojnych szamanów. Freudenreich, Kościelniak, Krechowicz, Wasilewski

Wystawa: 09.11.2021 — 30.11.2021

Miejsce: Duża Aula ASP w Gdańsku, Targ Węglowy 6, Gdańsk

Katedra Grafiki Projektowej w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych była częścią Wydziału Malarstwa, a od czasu, gdy ponad dziesięć lat temu powołany został Wydział Grafiki (już pod egidą Akademii Sztuk Pięknych), stanowi jego podporę. Uczyli w niej wybitni graficy: Marek Freudenreich (razem z nieżyjącym już Witoldem Janowskim tworzyli nierozłączną parę), Cyprian Kościelniak, który zastąpił Freudenreicha, gdy ten wyjechał uczyć projektowania graficznego Austriaków, i kolejny absolwent warszawskiej asp – Mieczysław Wasilewski (Kościelniak i Wasilewski przyjechali do Gdańska opromienieni sławą asystentów Henryka Tomaszewskiego). No i Jerzy Krechowicz, współtwórca kierunku grafiki projektowej na gdańskiej uczelni artystycznej, jej dobry duch i nauczyciel akademicki o najdłuższym stażu. Wystawa, na której otwarcie zapraszamy 9 listopada 2021 roku o godzinie 18 do auli asp w Gdańsku, stanowi podsumowanie niecodziennego projektu wydawniczego zatytułowanego 1 x 1: Jego idea polegała na tym, by czterech profesorów Katedry Grafiki przeprowadziło rozmowy z czterema swoimi poprzednikami. I tak Tomasz Bogusławski rozmawiał z Markiem Freudenreichem, Sławomir Witkowski z Cyprianem Kościelniakiem, Jacek Staniszewski z Jerzym Krechowiczem, a Janusz Górski z Mieczysławem Wasilewskim. Zarówno cztery bogato ilustrowane tomy, które stanowią rezultat tego projektu, jak i wystawa x 4 potwierdzają mistrzostwo czterech dostojnych szamanów.

Marek Freudenreich (1939) pedagog, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów. Jego prace wyróżniają logika i czytelność komunikatu graficznego, wyrażonego prostym językiem bez zbędnych ozdobników. Projektuje także znaki towarowe i znaczki pocztowe. W latach 1985–2007 profesor komunikacji wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Linzu.

Cyprian Kościelniak (1948) pedagog, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Projektował także plakaty i książki. Od 1986 roku mieszka w Holandii i pracuje jako ilustrator (dla gazet „nrc Handelsblad”, „Der Spiegel”, „Het Financieele Dagblad” i „The New York Times”). W latach 1995–2016 profesor ilustracji na uniwersytetach w Hadze i Utrechcie.

Jerzy Krechowicz (1937) pedagog, malarz, grafik, reżyser i scenograf teatralny. W latach 60. kierował awangardowym teatrem Galeria. Autor wielu plakatów dla instytucji kultury, także twórca kolaży. Wykształcił oryginalny autorski styl, polegający na wielkim nagromadzeniu cytatów z masowej i artystycznej ikonosfery.

Mieczysław Wasilewski (1942) pedagog, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów. Mistrz lapidarnego znaku graficznego. Jego prace wyróżnia niepowtarzalny styl, który cechuje, obok dyscypliny myślenia i precyzji, asceza formalna. Jest też projektantem okładek i twórcą ilustracji prasowych. Przez dziesięciolecia uczył projektowania plakatu w warszawskiej asp.

Wystawa zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wieńczy projekt badań naukowych prof. Sławomira Witkowskiego „Historia grafiki projektowej na gdańskiej uczelni artystycznej PWSSP – ASP Gdańsk w latach 1970–2007. Rozmowy: Marek Freudenreich – Tomasz Bogusławski, Cyprian Kościelniak – Sławomir Witkowski, Jerzy Krechowicz – Jacek Staniszewski, Mieczysław Wasilewski – Janusz Górski”.