Czas: 18.06.2016, godz. 19:04
Miejsce: WL4 - PRZESTRZEŃ SZTUKI, ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk
Czas: 18.06.2016, godz. 19:04
Miejsce: WL4 – PRZESTRZEŃ SZTUKI, ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk
godz. 19.04 – wernisaż wystawy – IRINA MEKUMYANOVA – JAKUCJA, JOE LEMAT – CHILE
godz. 19.30 – wykład – „Różnorodność symboliczno-kulturowa w Amazonii peruwiańskiej ” – MAREK WOŁODŹKO – POLSKA
godz. 21.00 – koncert – ATE PROJECT- PETAR PETKOV – BUŁGARIA
„DIASPORA” wizualizacje- JOE LEMAT – CHILE
IRINA MEKUMYANOVA – Malarka, od 1993 roku członek Związku Artystów Rosji. Urodziła się 15 września 1953 roku w Jakucku. W 1982 r. ukończyła Jakucką Szkołę Plastyczną, w 1988 roku – Instytut Sztuki Dalekowschodniej we Władywostoku (pracownia prof. Z. Litwinowa). Po ukończeniu studiów w latach 1988-1990 pracowała w nieriungrińskiej filii jakuckich pracowni sztuki Fundacji Sztuki RFSRR w charakterze artysty-malarza. W 1997 roku pracowała w Jakucku przy aranżacji studia Mistrz-TV”, brała udział w działalności stowarzyszenia młodzieżowego 'Fłogiston’. W 2000 roku w Wielkie Tyrnowo (Bułgaria) zorganizowała wystawę prac młodych jakuckich malarzy „Art. Sacha. Modernizm. Biały jeleń”. W malarstwie artystka świadomie odchodzi od trójwymiarowego modelowania przedmiotów i przestrzeni, uciekając się do dekoracyjnych rozwiązań płaszczyzny na wyszukanym migotaniu zimnych granatowo-niebieskich tonów. Oprócz malarstwa zajmuje się ilustracją książkową i publicystyczną, dizajnem i grafiką.
JOE LEMAT – Grafik, aktor, lalkarz oraz poeta z Chile z dużym doświadczeniem w projektowaniu plakatów i kolaży. Uczestniczył w wielu festiwalach w Polsce związanych z teatrem i pantomimą. W listopadzie 2015 roku jego pierwsza w Polsce wystawa zatytułowana ”LUDEN LUDENS” zaprezentowana została w Info Boxie w Gdyni. W Chile zajmował się projektowaniem plakatów dla zespołów rockowych, teatrów, firm, cyrków. Joe Lemat mieszka obecnie w Gdańsku, gdzie realizuje się w różnych projektach artystycznych.
MAREK WOŁODŹKO – Antropolog, prowadzi badania etnograficzne w Amazonii peruwiańskiej wśród Indian Bora, z którymi mieszkał około roku. Autor wystaw fotograficzno-etnograficznych i artykułów o tematyce antropologicznej i wystawienniczej. Zainteresowania badawcze: poznawanie, rozumienie i opis obcej kultury, nabywanie innej kompetencji kulturowej i trwanie kulturowe, metodologia etnograficznych badań terenowych, sztuka współczesna i antropologia, obszary ich przenikania się, możliwości reprezentacji i opisu kultur tubylczych.
PETAR PETKOV – Ate to solowy projekt Petara Petkova, absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku. Poszukując przestrzeni nieograniczonej regułami teorii muzyki tworzy projekt ate, w którym łagodne partie gitarowe oparte głownie na loopach miksuje z pogłosem analogowej modulacji tworząc hipnotyczne pejzaże dźwiękowe. Drony stworzone za pomocą smyczka skrzypcowego ate konfrontuje z harmonią, którą poddaje czasem fuzzom. Zainspirowany twórczością Steve’a Reicha, Arvo Pärta i Terry Rileyego, ate bada potencjalną moc prostoty, minimalizmu i powtórzeń. Debiutował w lutym 2016 w gdańskiej Kolonii Artystów, jego pierwsze wydawnictwo ukaże się w sierpniu 2016 nakładem bułgarskiej wytwórni Amek.
Diaspora – muzyka i wizualizacje animowane na żywo
Diaspora to projekt audiowizualny artysty multidyscyplinarnego Joe Lemata (Chile) i muzyka Petara Petkowa (Bułgaria) prezentujący na żywo muzykę i filmy.
Projekt oparty jest na koncepcji diaspory, czyli przemieszczania się ludności z ich pierwotnych ojczyzn na nowe ziemie.
Podobnie jak wszystkie ruchy diaspora również wymaga zmiany. Przemieszczanie się z jednego miejsca do innego, to nie tylko zmiana przestrzeni, to zmienianie się od wewnątrz przez spotkanie nowych kultur i dostosowanie się do nowego otoczenia. Doświadczenie diaspory zostanie przełożone na język audio-wizualny. Mam nadzieję, że widzowie pod wpływem dźwięków i obrazów podejmą własną wewnętrzna podróż, a tym samym osobiście doświadczą idei diaspory.