Wystawa „Martwa natura” Jolanty Lassak-Szymerskiej

Wystawa: 01.12.2021 — 15.01.2022

Miejsce: CH Osowa, Spacerowa, Gdańsk

Centrum Handlowe Osowa zaprasza na wystawę Jolanty Lassak-Szymerskiej „Martwa natura”. Ekspozycja dostępna w przestrzeni centrum to abstrakcyjne kompozycje „malarskie” z jajem w roli głównej, które zostały zrobione w domowym zaciszu. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających przestrzeń CH Osowa od 1 grudnia do 15 stycznia w godzinach otwarcia centrum.

Jest to druga indywidulna wystawa fotograficzna artystki będąca odpowiedzią na pandemię i apele, który zmusiły ludzkość do pozostania w domu. Artystka – Jolanta Lassak-Szymerska, skupiła się na robieniu zdjęć w domowym zaciszu. Na główny temat wybrała jajo. Dlaczego właśnie ono znalazło się w roli głównej?

Dlaczego jajo? Początkowo nie miałam specjalnych intencji. Nie jestem typem filozofa, ale coś w tym jest, że jajo to „tajemnica życia”, a nie tylko produkt do jedzenia – tłumaczy Jolanta Lassak-Szymerska. – Są to zdjęcia takie jak je widział obiektyw. Jest sfotografowane to co zostało ustawione. Nie ma tu ani dodawania, ani odejmowania elementów – kontynuuje.

Autorka prac od kilku lat zajmuje się fotografią, poznając tajniki tej pięknej i trudnej sztuki. Najchętniej fotografuje obiekty i elementy industrialne oraz martwe natury. Obecna wystawa prezentuje wyłącznie kilkanaście zdjęć z bardzo wielu jakie zostały zrobione. Artystka starała się, by jej prace fotograficzne stanowiły abstrakcyjne kompozycje.

W czasie wystawy personel centrum prosi o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Chętnych do odwiedzenia wystawy w CH Osowa przypominamy o przestrzeganiu zasad zgodnych z regulaminem – zachowania dystansu, noszenie osłony na usta i nos oraz korzystania z płynu do dezynfekcji rąk, który jest dostępny w wyznaczonych dozownikach na terenie obiektu i wystawy. Obsługa Centrum zapewnia maksymalną czystość dla wszystkich odwiedzających.

O autorce

Jolanta Lassak-Szymerska ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uprawia głównie malarstwo, a także grafikę warsztatową. Tworzy od końca lat siedemdziesiątych XX wieku.
Ma za sobą około 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych, prezentując własne dziedziny sztuki, szczególnie malarstwo, rysunek, grafikę i oczywiście fotografię. Zdjęcia jej prac malarskich i fotograficznych znajdują się w wielu publikacjach. Jest także laureatką kilku konkursów fotograficznych. Jolanta Lassak-Szymerska jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu gdańskiego oraz Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.