Wystawa:
26.02.2016 — 27.03.2016
Wernisaż: 25.02.2016, godz. 18:00
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, Sopot
Wystawa: 26.02.2016 – 27.03.2016 r.
Wernisaż: 25.02.2016, godz. 18:00
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, Sopot
Wystawa odwołana.
Wystawa prezentuje prace laureatów I Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora.
Jury konkursu w składzie Zbigniew Buski, Jolanta Ciesielska, prof. Henryk Cześnik, prof. Piotr C. Kowalski, prof. Jarosław Modzelewski, Irmina Nazar i dr Stefan Szydłowski spośród 16 finalistów z całej Polski wybrało trzech laureatów.
Zwycięzcą nagrody głównej został Maciej Kusy z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie; nagrodzono również Piotra Mosura i Patryka Różyckiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Młodzi artyści w swoich zwycięskich pracach prezentują różne temperamenty twórcze i narzędzia wyrazu. Te osobne i samodzielne stylistyki łączy jednak wspólne zainteresowanie psychologiczną i semantyczną granicą obrazu.
Maciej Kusy w swoich cyklach „Meblościanek” i „Palet” odtwarza rzeczywistość jako zmultiplikowany i skrajnie a jednocześnie swojsko zestandaryzowany obraz o płytkiej głębi perspektywy. Jego malarstwo sytuuje się pomiędzy realnym obiektem a abstrakcyjną kompozycją podporządkowaną pionom i poziomom płótna.
Piotr Mosur i Patryk Różycki kierują swoje artystyczne dociekania w stronę psychologii obrazu. Ten pierwszy w cyklu „Wojer” analizuje fenomem widoczności oraz jego libidalną i społeczną podbudowę, dlatego też jego płótna przybierają strukturę erupcji bądź wykluwania się obrazu z przestrzeni nieokoreślonej. Dla Patryka Różyckiego zaś sam akt ujęcia w ramy i nadania granicy przedstawieniu jest tożsamy z procesem myślowym. Obrazy Różyckiego są więc ekwiwalentem stanów wewnętrznych, które z trudem dają zamknąć się w ramach.
I edycja Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora zebrała artystów samodzielnych, dając odbiorcom możliwość spotkania z artystyczną wrażliwością młodego pokolenia twórców.
Kurator: Akrkadiusz Sylwestrowicz