Wystawa jubileuszowa JANUSZA PLOTY

Wystawa: 22.02.2021 — 15.03.2021

Miejsce: ZPAP, ul. Mariacka 46/47, Gdańsk

W dniu 22 lutego 2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku zostanie otwarta wystawa jubileuszowa JANUSZA PLOTY.

Rozmowa z artystą i relacja z wystawy będą dostępne na stronie internetowej www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych
kurator wystawy : Grażyna Tomaszewska Sobko

JANUSZ PLOTA

Artysta intermedialny – malarz, rzeźbiarz, performer, projektant, eseista, niezależny kurator. Twórca sztuki trans archetypicznej w Polsce i Europie. Kurator Galerii Stodoła Szumiłowo, Kurator Międzynarodowego Parku Rzeźby/ Festiwalu Sztuki przestrzennej Ekoart GSS 2020.

Urodzony w 1957 r. w Miastku. Dr sztuki. Absolwent PLSP w Gdyni, wydział fotografii artystycznej (1978). Studia w PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. K.Ostrowskiego w 1986 roku. Założyciel i twórca Manifestu Transit Art (1992, Galeria El Elbląg), Transitart Europe(2000).

matryce rysunku-rysunek matryc ‘2021

Rysunek zapisu energii człowieka, ślad trwania i przetrwania, kod narodzin i stempel graniczny – często ukryty, zakodowany w kliszy rentgenowskiej, w ścianie, na polu, na niebie. To świat mocy sztuki, jej uniwersalizmu. Sejf sztuki najprzedniejszej albo sztuki transarchetypicznej jak to określił Janusz Plota, twórca manifestu sztuki tranzytu, ogłoszonego w elbląskiej Galerii El w roku 1993roku, roku otwarcia sympozjum sztuki tranzytowej i wystawy Transitart 1993 (Plota-Peterssen,Radermacher) Walizka sztuki transarchetypicznej przemieszcza się z artystą po rezydencjach, projektach i sympozjach w Europie, Azji i Afryce. Podręczna teczka artystycznych notatek ze świata zapisana w kole czasu, roznosi pocztę sztuki do wybranych przez artystę miejsc i otwiera kolejny projekt ,punkt transgraniczny. Janusz Plota wymienia się swoimi notatkami sztuki z zaproszonymi artystami za pomocą logo cegiełki( dowolne dzieło przestrzenne o wymiarach 15×20 cm).Rysunek, jako część wypowiedzi artystycznej Janusza Ploty jest obrazem, rzeźbą, scenografią, formą performatywną, przestrzenią eko artu czy land artu. Walizka Duchampa otwiera swój kram tam gdzie widzi albo czuje energię miejsca. Tam gdzie Demeter szuka swojej córki, tam gdzie wszystko się zaczęło i trwa. Wystawa otwiera kokon twórczy na przedprożach ulicy Mariackiej, Galerii Mariackiej gdańskiego ZPAP,miejsca szczególnego. Do tegorocznego święta ulicy mariackiej artysta dokłada rysunek z prastarego lasu wygładzony przez bałtyckie fale i zapach z sąsiednich pracowni rysunku, kamienia, złota i bursztynu. Zapowiedzią cyklu wystaw januszplotaart 21 i kontynuacją projektu januszplotaart 2020 rysunek transarchetypiczny/Westerplatte, plotaartsympozjum 2020/2021,januszplotaecoart2011-2021, transitarteurope2021,januszplotaperformancespace 2021. Rozłożona matryca sztuki dodatkowo wzbogaci przestrzenie galeryjne, pola i łąki projektu ekologicznego 2021 w Galerii Stodoła Szumiłowo i Centrum św.Jana w NCK w Gdańsku. Notatki w postaci cegiełek dosycą energię miejsca w kolejnych realizacjach. Często cegiełka, szkic, rysunek, sztandar jest przerabiany, przemalowywany, modyfikowany – to kolejne nowe dzieło, niekończący się proces tworzenia. Czas pandemiczny odchodzi pozostawiając niedokończone realizacje. Artyście udało się zrealizować wiele wystąpień performatywnych online , gdzie z taczką i teczką sztuki przewędrował Europę i Azję dokładając do rydwanu notatek małą chorągiewkę miasta Gdańska, miasta Miastka, Pomorza i nie tylko. plotaartinfo 2021