WYSPA OGNIA – wystawa ceramiki

Wystawa: 09.08.2017 — 31.08.2017

Wernisaż: 08.08.2017, godz. 18:00

Miejsce: Gdański Archipelag Kultury, ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo

2017-08-08 18:00:00 2017-08-08 19:00:00 Europe/Warsaw WYSPA OGNIA – wystawa ceramiki https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/wyspa-ognia-wystawa-ceramiki/ Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Chociaż każdy z artystów idzie własną drogą, pracuje w różnych materiałach (drewno, metal, papier, płótno, kamień) i realizuje własne projekty, to dużo nas łączy… Spaja nas sztuka, potrzeba tworzenia, glina, szamot, zapach dymu i siła ognia. Wspólne rozmowy w pracowni WL4, artystyczne poszukiwania właściwych form, tworzenie swoistej ikonografii i realizacje budują tożsamość nas jako ceramików i rzeźbiarzy.

Na wystawie swoje prace zaprezentują:
Marta Branicka, Iwona Jurkiewicz, Grażyna Kunicka, Ada Majdzińska, Czesław Podleśny


Marta Branicka – Urodziła się 19.01.1968 roku w Gdańsku. Studiowała na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku, dyplom uzyskała w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1992 roku. Obecnie związana zawodowo z Wydziałem Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, adiunkt.

Iwona Jurkiewicz – Urodzona w 1983 roku w Zamościu. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ze specjalizacją ceramiki artystycznej (dyplom w 2009r.). Zajmuje się sztuką i jej pochodnymi. Od lat tworzy własne projekty, pomysły, które realizuje poprzez udział w wystawach, plenerach i konkursach w Polsce i za granicą. Na co dzień pracuje w branży konserwatorskiej. Z zespołami konserwatorskimi wykonuje prace we wnętrzach i przy elewacjach ceglanych i kamiennych budynków z elementami rzeźbiarskimi i malarskimi mające na celu zabezpieczenie i wyeksponowanie wartości estetycznych zabytku.

Grażyna Kunicka – Malarka, ceramiczka i ilustratorka. Kuratorka wystaw, animatorka kultury, liderka i współautorka scenariuszy międzynarodowych projektów unijnych, uczestniczka plenerów, sympozjów międzynarodowych i społecznych akcji artystycznych organizowanych na rzecz miasta.Wykłada na studiach podyplomowych, prowadzi warsztaty rozwoju artystycznego
z malarstwa, rysunku i ceramiki dla wszystkich grup wiekowych.
Współpracuje z muzeami przy realizacji wystaw stałych i czasowych. Rezydentka WL4. Wystawia w kraju i za granicą.
Jej prace to zamknięte w formie abstrakcji lirycznej opowieści o świecie tym widzialnym i tym ukrytym, gdzie myśl przekłada się na kolor i swoistą ikonografię. Są pragnieniem rozmowy twórcy zarówno z odbiorcą jak i z samym sobą samym, próbą wniknięcia w głąb istoty zdarzeń, znaczeń czy niezdefiniowanych treśc

dr Adriana Majdzińska – Urodzona 11.11.1973 roku w Słupsku.
Rzeźbiarka, zajmuje się rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. W 2000 r ukończyła wydział Rzeźby ASP w Gdańsku. Od 2006 zawodowo związana z macierzystą uczelnią. W twórczości interesuje ją forma przestrzenna w klasycznym rozumieniu. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Wybrany materiał zawsze podporządkowuje treści prac. Operuje prostymi, syntetycznymi formami nadając im znaczenie symbolu. Do tej pory swoje prace prezentowała na szesnastu wystawach, indywidualnych i ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych. Zainteresowania muzyczne rozwija współpracując z trójmiejskimi zespołami.
„Harmonia między treścią i formą w rzeźbie jest dla mnie najważniejsza. Pracuję nad uzyskaniem tej równowagi do momentu, aż forma stanie się symbolem pojęcia, którego dotyczy.”

Czesław Podleśny – Urodzony 1959 r. w Rybniku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Od 1980 do 1982 studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1982 do 1985 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie również na wydziale Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni prof. S.Kulona otrzymał w 1985 r. Jest współzałożycielem (wraz z Jerzym Foberem i Andrzejem Szarkiem) grupy artystycznej „…Kim jesteś”. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był nauczycielem w Liceum A. Kenara w Zakopanem, oraz rezydentem amerykańskich uczelni min. Maryland Institute College of Art w Boltimore, gdzie prowadził zajęcia ze studentami. Uczestnik wielu wystaw i sympozjów rzeźbiarskich. Posługuje się w swej sztuce różnorodnym materiałami. Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. Od 2015 roku pomysłodawca i koordynator inicjatywy artystycznej WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku.

Ekspozycja wystawy:
od pon.-pt. w godz. 10:00 – 20:00
soboty w godz. 11:00 – 14:00
niedziele – nieczynne