Wystawa:
08.10.2016 — 07.11.2016
Wernisaż: 07.10.2016, godz. 19:30
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska2, ul. Powroźnicza 13/15, Gdańsk
Powrót wielkoludów to rzeźbiarska instalacja Wojtka Hoefta, artysty żyjącego pomiędzy Niemcami i Polską. To właśnie to rozdarcie, bycie pomiędzy, zainspirowały go do opowiedzenia historii o poszukaniu tożsamości, przemieszczaniu się, powrotach i ucieczkach.
Posługując się starą kaszubską legendą opowiadającą o wielkoludach zwanych stolemami artysta stworzył grupę figuratywnych rzeźb, dopasowując je do pomieszczeń Gdańskiej Galerii Miejskiej 2. Stolemy żyły niegdyś na Pomorzu i posługiwały się językiem kaszubskim. Niestety musiały opuścić swoją ojczyznę. Wywędrowały do Skandynawii, gdzie żyły przez wieki, aż w końcu zaczęły wymierać. Ostatni stolem przypomniał sobie, że na pomorskim wybrzeżu żyją ludzie mówiący tym samym co on językiem. Nękany samotnością, tęskniący za możliwością porozumienia, poszukujący kontaktu postanowił powrócić do miejsca, skąd pochodził.
Stolemy musiały wyemigrować, podobnie jak miliony ludzi, zmuszonych do tego sytuacją ekonomiczną, polityczną czy osobistą. Emigracja nigdy nie jest pozbawiona powodów. Jest natomiast decyzją bardzo trudną i najbardziej brzemienną w skutki. To cezura życiowa, która zmienia człowieka. Również reemigracja nie jest pozbawiona negatywnych aspektów. Oba procesy wyjazdu i powrotu zawierają w sobie dużą dozę niebezpieczeństwa niedopasowania, utraty poczucia tożsamości i osamotnienia. Hoeft umieszcza swoje wielkoludy w przestrzeni, która jest zbyt mała. Dopasowuje je tak, żeby właśnie były niedopasowane. Swoją nadreprezentacją rozpierają one galerię, a ograniczenia przestrzenne stają się metaforą rozdarcia, wyobcowanie i determinacji. Aktualność rzeźbiarskiej opowieści Hoefta, w której mieszają się osobiste doświadczenia artysty i wydarzenia polityczne ostatnich lat stają punktem wyjścia do rozważania i dyskusji o człowieczeństwie.
/Iwona Bigos, kuratorka wystawy/
Wojtek Hoeft (ur. 1967, Gdynia) – Mieszka i pracuje w Berlinie. W latach 1992–2000 studiował w Wyższej Skolena (FH.) w Bielefeld (Niemcy) na Wydziale Komunikacji Wizualnej, na kierunku Rzeźby uzyskując dyplom w 2000 roku. W 1994 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na pomnik partnerstwa miast Bad Oenhausen (Niemcy) – Fismes (Francja). W 1996 otrzymał stypendium DAAD we Florencji, a w 2000 roku pierwszą nagrodę w konkursie na pomnik Haller Willem w Halle w Westfalia (Niemcy). W 2002 wziął udział w sympozjum rzeźby z brązu w Csongrad (Węgry). Między 2005 a 2008 rokiem zasiadał w zarządzie Koloni Artystów Milchhof e.V. w Berlinie. Nominowany w 2007 roku do Sächsischer Skulpturen-Preis 2007 w Chemnitz ( Niemcy). Finalista konkursu na pomniki i zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Berlinie Kunst für Dr. Caligari w 2008 roku. Założyciel grupy rzeźbiarzy KernForm Berlin. Uczestnik IV Polsko – Niemieckiego Sympozjum i Warsztatów Ceramicznych w Szczecin w 2010 roku. Nominowany do nagrody imienia Gustava Seitz w Trebnitz (Niemcy) w 2014 roku.