Wojciech Zamiara – Ty pójdziesz górą, a ja doliną

Wystawa: 11.11.2022 — 08.01.2023

Wernisaż: 10.11.2022, godz. 18:00

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, Nowy Port

2022-11-10 18:00:00 2022-11-10 19:00:00 Europe/Warsaw Wojciech Zamiara – Ty pójdziesz górą, a ja doliną https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/wojciech-zamiara-ty-pojdziesz-gora-a-ja-dolina/ Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, Strajku Dokerów, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Kuratorka: Jolanta Woszczenko

W czasie wernisażu odbędzie się performans Wojciecha Zamiary.

Twórczość Zamiary charakteryzuje estetyczny minimalizm oraz operowanie paradoksem. W jego postawie interesujące są nieustające próby interpretacji własnego „ja”. Przy pomocy lapidarnych środków artysta prowadzi z odbiorcą emocjonalną i intelektualną grę.

Tytuł wystawy „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” nawiązuje do najnowszej pracy Wojciecha Zamiary oraz pracy wideo, którą zrealizował wspólnie ze swoim przyjacielem, Witosławem Czerwonką. Pokazując sztukę Zamiary, trudno jest bowiem nie mówić o Czerwonce i wzajemnym wpływie obu artystów. Ich przyjaźń rozpoczęła się w 1986 roku i trwała do śmierci Witosława Czerwonki. Zamiara prowadził wraz z Czerwonką kultowe zajęcia upowszechniające nowe media w pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Udział w tych zajęciach brali m.in.: Robert Rumas, Piotr Wyrzykowski, Jacek Niegoda, Dominik Lejman, Adam i Ania Witkowscy, Tomasz Kopcewicz, Tuse, Robert Jurkowski czy Jarosław Bartołowicz.

Zamiara i Czerwonka stworzyli jedynie dwie wspólne prace wideo. Realizacje zatytuowane „Ja górą” i „do re mi” mogą być odczytane jako komentarze do charakteru ich wzajemnych relacji, sposobu patrzenia na świat i sztukę. Trzecią pracę, performans pt. GO zainicjował Wojciech Zamiara i zaprosił do jego wykonania Witosława Czerwonkę. Na wystawie będzie można zobaczyć dokumentację tego zrealizowanego w 1990 roku performansu, podczas którego mężczyźni stanęli naprzeciwko siebie i połączyli się foliową tubą. Performans polegał na dzieleniu się i ostatecznie walce przyjaciół o oddech.

Pomimo tego, że Zamiara jest uznawany za jednego z pionierów i najważniejszych twórców sztuki wideo w Polsce, wystawiał swoje prace głównie podczas festiwali i ekspozycji zbiorowych. Wystawa w CSW ŁAŹNIA jest pierwszą tak obszerną prezentacją jego dzieł. Pokażemy siedemnaście prac wideo oraz dwanaście fotografii, a także dokumentację instalacji i performansów zrealizowanych przy udziale najbliższych w latach 1985–2022.

Wojciech Zamiara: artysta interdyscyplinarny, zajmujący się sztuką wideo, performance, fotografią oraz instalacjami multimedialnymi. Artysta współtworzył Galerię Wieża Ciśnień w Bydgoszczy, przez parę lat prowadził galerię w bydgoskim klubie Mózg. Od 1986 roku pracuje, jako pedagog na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie jest profesorem tytularnym i pełni funkcję dziekana ds. Kierunku Fotografia. Jego prace prezentowane były w ważnych ośrodkach związanych ze sztuką współczesną m.in.: Berlin, Kassel, Kolonia, Sao Paulo, Tokio, Londyn czy MOMA w Nowym Jorku.

Prace nie powstałyby bez pomocy: Jarosława Bartołowicza, Witosława Czerwonki, Wojciecha Kozłowskiego, Leszka Krutulskiego, Anny Kuczyńskiej, Agaty Lehman, Jana Matejki, Vahrama Mkhitaryan, Wojciecha Olejniczaka, Jerzego Ostrogórskiego, Piotra Różyckiego, Barbary Taill, Jerzego Wódkowskiego, ZbyZiela, Bartosza Żukowskiego, …