Wojciech Górecki. 30-lecie pracy twórczej | Galeria Sztuki

Wystawa: 04.04.2019 — 05.05.2019

Wernisaż: 03.04.2019, godz. 18:00

Miejsce: Dworek Sierakowskich, ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot

2019-04-03 18:00:00 2019-04-03 19:00:00 Europe/Warsaw Wojciech Górecki. 30-lecie pracy twórczej | Galeria Sztuki https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/wojciech-gorecki-30-lecie-pracy-tworczej-galeria-sztuki/ Józefa Czyżewskiego 12, Sopot, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Trzeba przyznać, że artysta umie po mistrzowsku łapać chwile, które trafiają dzięki niemu do wielkiego zielnika obrazów, który jest ważnym rozdziałem, wchodzącym w skład albumu wieczności sztuki. Prace te nigdy nie będą kostyczne, nigdy się nie zestarzeją (…). W jego pracach malarskich coś wisi w powietrzu. Coś nieuchwytnego! Coś tajemniczego, a w każdym obrazie zamknięta jest emocja, która towarzyszyła jego powstaniu (…). W moim odczuciu Wojciech Górecki nie szuka cudów, on wydobywa cuda ze zwykłych miejsc, wręcz pospolitych krajobrazów. Pod jego pędzlem te zwykłe miejsca i pospolite krajobrazy przeistaczają się w metafizyczne światy i zjawiska. On nie upiększa zwykłego nadmorskiego krajobrazu czy kozackiego stepu, on go tylko uwzniośla. W jakiś sposób uniwersalizuje, choć to zawsze będzie jego step i jego nadmorska plaża. Pomyślałem nawet, że gdybym umiał malować tak jak Wojtek, może nie pisałbym wierszy, bo obrazy Wojciecha Góreckiego są malarskimi wierszami bez słów, a mimo tego – a może właśnie dlatego – tak wiele mówią (…).

/Adam Ziemianin/

W kwietniu zapraszamy do Galerii Sztuki w Dworku Sierakowskich (ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot) na wystawę prac Wojciecha Góreckiego. Artysta ukończył Gdańską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa i Grafiki. Uprawia przede wszystkim malarstwo plenerowe, rysunek i grafikę warsztatową. Za swoją twórczość otrzymał prestiżowe, honorowe wyróżnienie przyznane przez The Art Renewal Center w USA (2009, 2011).

Ekspozycja obejmie prace przedstawiające polską przyrodę, a także obrazy powstałe podczas zagranicznych podróży artysty m.in. pejzaże weneckie i krajobrazy Syberii. Wystawa będzie podsumowaniem 30-lecia pracy twórczej Wojciecha Góreckiego.

Prace będzie można oglądać codziennie w godzinach 12.00-18.00.

Wstęp wolny

Zapraszamy!