Władysław Strzemiński–zawsze w awangardzie – spotkanie autorskie

Czas: 17.06.2017, godz. 17:00

Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2, Gdynia

2017-06-17 17:00:00 2017-06-17 18:00:00 Europe/Warsaw Władysław Strzemiński–zawsze w awangardzie – spotkanie autorskie https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/wladyslaw-strzeminski-zawsze-w-awangardzie-spotkanie-autorskie/ plac Grunwaldzki 2, Gdynia, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Spotkanie autorskie z dr hab. Iwoną Lubą oraz p. Pauliną Wawer o tym, co odkryły w archiwach przygotowując biografię Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro.

Książka „Władysław Strzemiński – zawsze w awangardzie. Rekonstrukcja nieznanej biografii” to pierwsza próba naukowej biografii Władysława Strzemińskiego, najważniejszego artysty polskiej awangardy, wybitnego teoretyka sztuki, który w prekursorskiej publikacji Teoria widzenia zaproponował zupełnie nową formułę historii sztuki nierozerwalnie związanej z historią społeczną, nauki i filozofii – jako świadomego widzenia zjawisk artystycznych.

Autorki biografii dokładnie analizują nieznane dotychczas dokumenty z rosyjskich archiwów wojskowych i stawiają zaskakującą hipotezę. Pokazują, jak destrukcji fizycznej towarzyszy destrukcja społeczna – w wyniku rosyjskich rewolucji rozpada się dotychczasowy świat porucznika Strzemińskiego, a on sam staje się osobą niepełnosprawną. „Umiera” jako saper i żołnierz, kończy się jego „życie przed życiem”, rodzi się natomiast, znany nam, awangardowy, bezkompromisowy artysta.