Wielokulturowe Pomorze – wystawa malarstwa

Wystawa: 08.02.2019 — 03.03.2019

Wernisaż: 07.02.2019, godz. 19:00

Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk

2019-02-07 19:00:00 2019-02-07 20:00:00 Europe/Warsaw Wielokulturowe Pomorze – wystawa malarstwa https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/wielokulturowe-pomorze-wystawa-malarstwa/ Korzenna 33/35, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Malarka i stypendystka MKiDN „Gaude Polonia”, białoruska fotografka i podróżniczka, niemiecka poetka oraz ukraiński mistrz rzemiosła ludowego i… kulturystki.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na wystawę zbiorową „Wielokulturowe Pomorze”. Udział wezmą:
▪ Mariia Kamenska (Ukraina),
▪ Corinna Kidoń (Niemcy),
▪ Rita Staszulonok (Białoruś),
Vasyl Netsko (Ukraina)

Wystawa czynna w godz. 10.00- 18.00.
Wstęp wolny

Na Pomorzu mieszka ok. 16 320 cudzoziemców*. To nasi sąsiedzi, koledzy z pracy, przyjaciele… Chętnie poznajemy ich zwyczaje i tradycje, ich kulturę. Nadbałtyckie Centrum Kultury jako instytucja, która dba o dialog międzykulturowy i integrację wszystkich mieszkańców pomaga zaprezentować potencjał artystyczny „nowych obywateli” podczas cyklu wydarzeń Wielokulturowe Pomorze.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 30 prac o bardzo szerokiej tematyce, wykonanych w różnych technikach malarskich m.in. akwarela, tempera. Całość zostanie wzbogacona nagradzanymi fotografiami Marii Kamenskiej.

Artyści:

Rita Staszulonok – malarka, ilustratorka, scenografka, urodzona w Mińsku na Białorusi, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach w Polsce, na Białorusi oraz w Brazylii. W Polsce mieszka i tworzy od 2010 roku.

Mariia Kamenska – malarka i fotografka, z wykształcenia prawniczka, z zamiłowania podróżniczka. Uczestniczka kursu fotografii w akademii Nikona. Jej zdjęcia regularnie biorą udział w międzynarodowych konkursach i wystawach. Jej prace malarskie uczestniczyły w licznych ekspozycjach w Kijowie. Od kilku lat mieszkanka Gdyni.

Corinna Kidoń – niemiecka malarka i poetka, od 20 lat mieszkająca w Polsce. Od 2007 roku jej obrazy można było oglądać na 40 autorskich wystawach.

Vasyl Netsko – pochodzi z zachodniej Ukrainy. Jest mistrzem rzemiosła ludowego i malarstwa i… kulturystyki. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach indywidualnych i grupowych oraz konkursach. W Polsce mieszka od roku 2015.

*(źródło migracje.gov.pl)

Wielokulturowe Pomorze – to cykl wydarzeń artystycznych w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, których celem jest zaprezentowanie potencjału kulturalnego i artystycznego tkwiącego w gdańszczanach różnych narodowości (imigranci, przedstawiciele mniejszości etnicznych), zamieszkujących Województwo Pomorskie. Najważniejszym aspektem tego projektu jest przekazanie inicjatywy artystycznej przedstawicielom różnych kultur z Pomorza. Chcemy wspomóc tych twórców w realizacji własnych projektów. Wydarzenia Wielokulturowego Pomorza odbywają się kilka razy w roku jako program towarzyszący Festiwalowi Kultur „Okno na świat”.