Wernisaż x2 -„Ministerstwo Anomii” i „Mapping Domeyko”

Wystawa: 02.12.2017 — 28.01.2018

Wernisaż: 01.12.2017, godz. 18:00

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

2017-12-01 18:00:00 2017-12-01 19:00:00 Europe/Warsaw Wernisaż x2 -„Ministerstwo Anomii” i „Mapping Domeyko” https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/wernisaz-x2-ministerstwo-anomii-i-mapping-domeyko/ Jaskółcza 1, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

W piątek 1 grudnia o godzinie 18:00 zapraszamy do ŁAŹNI na Dolnym Mieście na otwarcie dwóch wystaw. Równolegle odbędą się wernisaże tajemniczego „Ministerstwa Anomii”, które jest organizacją badawczą o charakterze międzynarodowym oraz projektu „Mapping Domeyko”, który jest artystyczną narracją, eklektycznym archiwum wizualnym, badającym wzajemne relacje między historią, mineralogią i migracją.
Na Wernisaż x 2 wstęp wolny!

„Mapping Domeyko” / Ignacio Acosta, Jakub Bojczuk
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, Gdańsk Dolne Miasto
1 grudnia 2017–28 stycznia 2018, II piętro
Kuratorka: Agnieszka Kulazińska

Bezpośrednim impulsem do powstania projektu „Mapping Domeyko” był dziennik Ignacego Domeyko pt. „Moje podróże (Pamiętnik wygnańca)”. Projekt „Mapping Domeyko” jest próbą współczesnego odtworzenia podróży jakie odbył naukowiec, odnalezienia śladów pozostawionych przezeń na dwóch kontynentach. Artyści w ramach swojego projektu starali się odwiedzić miejsca związane z postacią XIX-wiecznego emigranta. Na bazie podróży zbudowana została artystyczna narracja, powstało eklektyczne archiwum wizualne, badające wzajemne relacje między historią, mineralogią i migracją. Projekt „Mapping Domeyko” stawia też pytania o wzajemne relacje człowieka, natury i sztuki.

„Ministerstwo Anomii. Przypadek wspólnot, które nie mają ze sobą nic wspólnego”
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, Gdańsk Dolne Miasto
1 grudnia 2017–28 stycznia 2018, I piętro
Kuratorka: Jolanta Woszczenko

Ministerstwo Anomii jest organizacją badawczą o charakterze międzynarodowym; powstało z ruchów anomistycznych, działających i zwalczanych na przestrzeni wieków z różną intensywnością. Celem prekursorów było kwestionowanie normatywnego i moralnego ładu napotykanych modeli społecznych. Obecnie MA tropi i analizuje stany anomii w nowej rzeczywistości, gdzie system norm jest zdezintegrowany i konfliktowy, a jednostki niezdolne przystosować się do sprzecznych wymogów życia społecznego. MA opracowuje jego nowe „regulatory”, zbiera informacje, przeprowadza testy oraz tajne operacje. Aktywność MA często umyka uwadze z racji radykalnej dyskrecji i niejednoznaczności metod działania.