Wernisaż wystawy Andrzeja Nowackiego „U progu nieskończoności”

Wystawa: 24.03.2017 — 23.04.2017

Wernisaż: 23.03.2017, godz. 19:30

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac zdrojowy 2, Sopot

2017-03-23 19:30:00 2017-03-23 20:30:00 Europe/Warsaw Wernisaż wystawy Andrzeja Nowackiego „U progu nieskończoności” https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/wernisaz-wystawy-andrzeja-nowackiego-u-progu-nieskonczonosci/ Plac Zdrojowy 2, Sopot, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

„U progu nieskończoności”
Reliefy Andrzeja Nowackiego

„Powstające teraz liniowane obrazy uwolniły się całkowicie od zasad kompozycyjnych abstrakcji geometrycznej, której polskimi reprezentantami byli choćby Strzemiński czy Stażewski. Sięgają natomiast do bogatej tradycji pasmowych obrazów i reliefów, którą od lat pięćdziesiątych tworzyli między innymi Raphael Soto, François Morellet czy Bridget Riley, Agnes Martin, Frank Stella czy Jean Scully. Podobnie jak w pasmowych obrazach tych artystów, w najnowszych reliefach Nowackiego słabnie znaczenie kompozycji zredukowanej do najprostszych elementów i form, punkt ciężkości natomiast przenosi się na jakości kolorystyczne. Barwa jako nośnik uczuć i emocji zdobywa przewagę nad kompleksowymi i dominującymi kompozycjami kwadratów i linii (…).

(…) W odróżnieniu od wspomnianych malarzy, dla których środkiem wyrazu stały się barwne pasma, Andrzej Nowacki swych liniowanych obrazów nie maluje, lecz konstruuje je nadal z malowanych, kolorowych czworokątnych listew. Ten właśnie element pracy obecny w reliefach sprawia, że każda barwna linia nie tylko działa niezwykle plastycznie i z ogromną siłą eksponuje swą obecność, urzeka tu również miękkość drewna, z którego wykonane są listwy, pełna życia gra światła i cieni odbijająca się na reliefowej powierzchni, a także cała subtelna nieregularność wynikająca z rękodzieła, co całkowicie odróżnia te reliefy od technologicznej perfekcji i chłodu prac op-artowskich”.

Andrzej Nowacki – urodził się 15 października 1953 roku w Rabce. Wczesną młodość spędził w Krakowie. Po wyjeździe z Polski w 1977 roku podjął studia języków skandynawskich na uniwersytecie w Göteborgu, a następnie germanistyki i historii sztuki w Innsbrucku.Na początku lat 80. nawiązał wieloletnią znajomość z klasykiem konstruktywizmu Henrykiem Stażewskim, którego twórczość wpłynęła zwłaszcza na jego wczesne prace.

W 1994 roku Nowacki otrzymał prywatne stypendium w West Orange, N.Y., USA. W latach 1997, 1998, 2000 i 2001 uczestniczył w organizowanych przez Bożenę Kowalską plenerach „spod znaku geometrii” w Okunince i poplenerowych wystawach w Muzeum Okręgowym w Chełmie. W 2001 roku przyznano mu roczne stypendium nowojorskiej Pollock-Krasner Foundation. W 2005 roku odbył podróż do Osaki w ramach przygotowań do swej pierwszej wystawy w Japonii. Rok 2006 spędził w atelier na Anna Maria Island, Floryda, USA, gdzie pracował nad reliefami dla Seth Jason Beitler Gallery w Miami.
Uczestniczył w licznych wystawach tak w Polsce, jak również w USA, Japonii, Niemczech, Szwecji czy Finlandii. Andrzej Nowacki mieszka w Berlinie, pracuje zaś zarówno w Berlinie, jak i w Ostrawie (Czechy).