Wernisaż malarstwa Andrzej Tuźnik – Miejsce. Gdańsk

Wystawa: 02.12.2022 — 31.12.2022

Wernisaż: 01.12.2022, godz. 18:00

Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk

2022-12-01 18:00:00 2022-12-01 19:00:00 Europe/Warsaw Wernisaż malarstwa Andrzej Tuźnik – Miejsce. Gdańsk https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/wernisaz-malarstwa-andrzej-tuznik-miejsce-gdansk/ Oliwski Ratusz Kultury, Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Andrzej Tuźnik urodził się w 1974 roku w Puławach. Ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie – pod kierunkiem prof. Walentego Wróblewskiego – uzyskał dyplom z malarstwa. Za pracę dyplomową otrzymał Wyróżnienie Dziekańskie. W latach 1997–2005 pracował jako plastyk w Państwowym Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Od roku 2005 jest związany z Trójmiastem, pracuje jako grafik
w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańsk.
W roku 2022 otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury.Miał wiele wystaw indywidualnych. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
„Miejsce. Gdańsk” to cykl obrazów, najczęściej pejzaży, których tematem jest człowiek i peryferyjne, nadmorskie krajobrazy. Odbiorca zaproszony jest do podglądania, jakby z zewnątrz, zatrzymanego na chwilę, ulotnego świata.
Lecz temat prac jest tylko pretekstem, przestrzenią, narzędziem formalnych poszukiwań estetycznych. Szukanie w kompozycji harmonii, usuwanie zbędnych detali, użycie określonych barw, dążenie do syntezy są próbą odnalezienia istoty otaczających nas rzeczy i zjawisk. To również postawienie pytania, dlaczego dane miejsce, światło, kolor, kształt wywołują w nas, odbiorcach, wrażenie spokoju.
Odnajdywanie w estetyce elementów pierwotnych, podstawowych pozwala na nowo odczytywać i rekonstruować otaczającą nas rzeczywistość, a w konsekwencji (być może) ją zrozumieć.