Wat – wystawa Pawła Ryżko

Wystawa: 24.03.2018 — 22.04.2018

Wernisaż: 23.03.2018, godz. 19:00

Miejsce: tuBAZA, Al. Zwycięstwa 291, Gdynia

2018-03-23 19:00:00 2018-03-23 20:00:00 Europe/Warsaw Wat – wystawa Pawła Ryżko https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/wat-wystawa-pawla-ryzko/ aleja Zwycięstwa 291, Gdynia, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Paweł Ryżko, artysta znany gdynianom z realizacji stworzonych w ramach Festiwalu Traffic Design – bramy i muralu przy ulicy Abrahama tym razem zaprezentuje cykl obrazów inspirowanych twórczością futurystycznego poety Aleksandra Wata.

Punktem wyjścia dla projektu była fascynacja połączeniem obrazu i słowa w tradycji awangardowej, które w Polsce najlepiej ilustruje współpraca Aleksandra Wata z Henrykiem Berlewim. Kiedy podczas pracy nad cyklem badałem zapiski Wata, uderzyła mnie ich nieczytelność. Na kartach jego notatnika słowa tracą swoje utarte znaczenia i stają się abstrakcyjnymi zygzakami.

Podobnie w moich pracach słowa wiersza zmieniają się w pozornie niefiguratywną kompozycję. Geometryczne płaszczyzny to system znaków, którego czytelność celowo została ograniczona. Jak w przypadku kroju pisma „Komunikat”, stworzonego przez Władysława Strzemińskiego, czytanie tego alfabetu wymaga większej uważności od odbiorcy. W efekcie prace funkcjonują zarówno jako obrazy abstrakcyjne, jak i utwory poetyckie i zacierają granicę pomiędzy obrazem i słowem.

Projekt zrealizowano ze środków Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydarzenie współfinansowane przez miasto Gdynia.