Vanitas – wystawa Dariusza Sitka

Wystawa: 18.03.2017 — 31.03.2017

Wernisaż: 17.03.2017, godz. 19:04

Miejsce: WL4, ul. Wiosny ludów 4, Gdańsk

2017-03-17 19:04:00 2017-03-17 20:04:00 Europe/Warsaw Vanitas – wystawa Dariusza Sitka https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/vanitas-wystawa-dariusza-sitka/ ul. Wiosny ludów 4, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

WL4 Przestrzeń Sztuki i Fundacja Wspólnota Gdańska
prezentują:
Dariusz Sitek
VANITAS
Instalacje, Obiekty, Rzeźby

Wystawa jest prezentacją najnowszych prac, – obiektów, których istotną częścią są materiały i substancje organiczne jak i instalacji, rzeźb, powstałych w latach ubiegłych. Wszystkie realizacje cechuje podjęty problem społeczny obecny od kilku lat w przekazie medialnym, debacie publicznej, który dyplomatycznie można określić, jako kontrolę jednostki nad życiem, wolnością drugiego. Wykorzystując stylistykę pojęcia „vanitas”, odnoszącego się w tym wypadku do symboli: czasu, przemijania, procesu, cyklu, jakim jest życie i w ostateczności śmierć – obiekty rzeźbiarskie, w tym kontekście zaistniały jako dosłowna martwa natura. W swojej przybliżonej formie mogą przypominać „okno życia” czy kołyskę dla dziecka, jednak są dowodem na istnienie pustki. Przypominają o utracie, żałobie, braku istnienia, czy przerwaniu tego istnienia.

Dariusz Sitek – rzeźbiarz urodzony 1966 roku w Sandomierzu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1996 r. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora. Od 2013 asystent na Wydziale Rzeźby i Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni podstaw rzeźby u dr hab. J. Szczypki.

Pracą twórczą zajmuje się od wielu lat, wykorzystując do swoich realizacji drewno, kamień, ceramikę, tworzywa sztuczne, metal. Zrealizował kilka projektów wielkoformatowych. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych jak i zbiorowych, plenerach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą, konkursach na rzeźby pomnikowe i statuetki.

Ostatnie realizacje, obiekty, instalacje mają wyraźnie publicystyczny, krytyczny charakter. Świadomie epatuje dosłownością używając realistycznych środków wyrazu. Często posługuje się też gotowym przedmiotem.