Twój Vincent

Wystawa: 04.12.2017 — 17.12.2017

Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Rybińskiego 25, Gdańsk

Fundacja Fale Kultury we współpracy z Breakthru Films oraz Fundacją Wspólnota Gdańska zapraszają do Oliwskiego Ratusza Kultury na wystawę „Twój Vincent”. To jedyna i niepowtarzalna okazja by w dniach 4-17 grudnia 2017 r. obejrzeć prace malarskie, które przez okres 2 lat powstawały w Gdańsku na potrzeby animowanego filmu „Loving Vincent”- pierwszej na świecie pełnometrażowej produkcji filmowej wykonanej rewolucyjną techniką animacji malarskiej, opowiadającej historię życia i tajemniczej śmierci artysty Vincenta Van Gogha. Patronat Honorowy nad wystawą objęli JE Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Ronn van Dartel i JM Rektor ASP w Gdańsku dr. hab. Krzysztof Polkowski.

Z ponad 65 tysięcy obrazów, namalowanych przez ekipę międzynarodowych artystów, odwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się z najciekawszymi pracami trójmiejskich artystów, którzy brali udział w tej niezwykłej produkcji filmowej, dowiedzieć się w jaki sposób powstawał film, poznać bliżej warsztat pracy artystów oraz obejrzeć prezentację video, w jakiej reżyserzy Dorota Kobiela i Hugh Welchman opowiedzą o wyzwaniach jakie stały przed nimi w trakcie produkcji filmu. Wystawa przede wszystkim przybliży zwiedzającym sylwetkę artystów: Vincenta Van Gogha oraz trójmiejskich malarzy – animatorów, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do powstania tego przełomowego w światowej kinematografii filmu.

Na wystawie eksponowanych zostanie dwanaście obrazów namalowanych w technice olejnej na podobraziu z drewnianej płyty. Bez oprawy, czyli autentyczne klatki z filmu. Obrazy będą pochodzić z różnych etapów produkcji począwszy od szkoleń malarzy poprzez etap projektowania scen i ujęć (tzw design paintings), na etapie produkcji kończąc. W ostatniej najliczniejszej grupie obrazów będą zarówno prace namalowane w stylu Vincenta jak i te w stylistyce czarno-białej. Swoje prace zaprezentują artyści: Marlena Jopyk-Misiak, Klaudyna Hady , Joanna Maleszyk / Piotr Dominiak, Joanna Śmielowska, Waldemar Wesołowski, Łukasz Gordon, Dominika Hofman, Agata Smólska, Krzysztof Nowicki, Urszula Kulczyk, Marta Czarnecka / Jan Szewczyk / Wanda Piskorska, Władysław Pitala . Niewątpliwie atrakcją wystawy będzie rzeźba jednej z animatorek- malarek- Anny Kluzy – popiersie Vincenta

Dodatkowym elementem projektu są działania edukacyjne dla młodzieży, które odbędą się cyklicznie podczas trwania wystawy. Warsztaty edukacyjne przeprowadzą artyści malarze, zaangażowani w produkcję, którzy podzielą się z młodzieżą swoim doświadczeniem podczas pracy animacyjnej. Podczas zajęć, na stanowisku malarskim, malarz animator będzie na żywo malował obrazy Vincenta. Codziennie po warsztatach będzie można zobaczyć postęp pracy malarza. Partnerem warsztatów jest firma Royal Talens, której farbami był namalowany film. Łącznie w zorganizowanych warsztatach (zapisy na warsztaty zostały już zakończone) weźmie udział ponad 700 uczniów.

Kuratorem wystawy jest mgr sztuki Anna Maria Czarzasta.

Wystawa została zrealizowana w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

 

Godziny otwarcia:
Poniedziałek- piątek w godzinach 14.00 – 20.00
Sobota- niedziela w godzinach 12.00 – 20.00
Wtorek 5 grudnia w godzinach 14.00- 17.00

Wstęp:
Wolny, wejście przez restaurację, gdzie wydawane będą wejściówki na wystawę.