Travellers

Wystawa: 05.10.2019 — 23.11.2019

Wernisaż: 04.10.2019, godz. 18:00

Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35, 36, 37 · Grobla I 1/2, Gdańsk

2019-10-04 18:00:00 2019-10-04 19:00:00 Europe/Warsaw Travellers https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/travellers/ Gdańska Galeria Güntera Grassa, Szeroka, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Artyści: Mateusz Choróbski, Antonio Fiorentino, Enrique Ramirez, Emilja Skarnulyte, Tanja Thorjussen
Kurator: Marta Wróblewska

Przyjmując, że nasza egzystencja zdominowana jest przez poszukiwanie szczęścia, niewiele obszarów ludzkiej działalności odsłania dynamikę owych poszukiwań – z całą ich żarliwością i paradoksami – lepiej od naszych podróży. Wyrażają one, aczkolwiek niebezpośrednio, nasze wyobrażenie o tym, co jeszcze składa się na sens życia oprócz przymusu pracy i walki o przetrwanie.
/Alain de Botton, Sztuka podróżowania, przekł. H. Pustuła, Warszawa 2010, s. 14/

Czym jest podróżowanie? Fizycznym przemieszczaniem się w czasie i przestrzeni? Duchową wyprawą poprzez wspomnienia i marzenia? Sposobem rozwiązania zagadki nieznanego? Tęsknotą za odnalezieniem nowych wrażeń wśród nadal nieodkrytych terytoriów?

Bez wątpienia, podróżowanie zawsze utożsamiało fascynujące przeżycia. Przemieszczanie się samo w sobie implikuje proces, transformację, przejście z jednego stanu w drugi, podczas którego przeradzamy się w ufnych wędrowców, utopijnych odkrywców.

Pozwól, że zabierzemy Cię w podróż, będącą poetycką, senną metaforą usytuowaną pomiędzy rzeczywistością a fantazją, materialnością i niematerialnością, pomiędzy teraz i wtedy, tutaj i tam. Niech ta przestrzeń stanie się podłożem dla jedynego w swoim rodzaju doświadczenia, które zaprowadzi Cię do korzeni Twojej własnej egzystencji ukonstytuowanej przez wspomnienia, przebłyski pamięci, tradycje, mity, duchy. Nie wahaj się przed wkroczeniem do ponadczasowego labiryntu, który poprowadzi Cię poprzez wizję cokolwiek zamazanej przeszłości ku nierozpoznanej tajemniczej przyszłości. Zanurz się w magicznych pejzażach, poddaj się ich czarodziejskim, obezwładniającym właściwościom. Przejdź symboliczną drogę, odpraw duchowy ceremoniał prowadzący do lepszego samopoznania, rytuał przejścia zbliżający Cię ku odkryciu tajemnicy życia. Doświadczaj tej chwili, dopóki zagadka wszechświata Cię nie przeniknie, a otaczająca Cię rzeczywistość przemieni się w poetyckie symulakrum, podczas kiedy Ty zamienisz się w mistycznego podróżnika.
/ Marta Wróblewska/