Topografia pamięci – Olga Markowska

Wystawa: 29.12.2016 — 08.01.2017

Wernisaż: 28.12.2016, godz. 19:00

Miejsce: Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa, ul. Sieroca 6, Gdańsk

2016-12-28 19:00:00 2016-12-28 20:00:00 Europe/Warsaw Topografia pamięci – Olga Markowska https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/topografia-pamieci-olga-markowska/ ul. Sieroca 6, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Oglądanie wystawy po uprzednim umówieniu się mailowym na adres olga.anna.markowska@gmail.com

Topografia pamięci Olgi Anny Markowskiej porusza temat zapomnianych gdańskich cmentarzy. Poprzez subiektywną analizę przestrzeni, za pomocą fotografii, filmu, muzyki i serii krótkich esejów, autorka postawiła przed sobą cel ukazania na nowo miejsc gasnących w świadomości mieszkańców, nierzadko niezdających sobie sprawy z ich wartości. Spacer po dawnych gdańskich nekropoliach jest opowieścią o zapomnieniu.

Po II Wojnie Światowej w Gdańsku nastąpiła prawie stuprocentowa wymiana społeczności. Nowi przybysze musieli oswoić się z dawnym dziedzictwem, jakie zastali w otaczającej ich przestrzeni. Nastąpił proces identyfikacji z nowym miejscem zamieszkania, któremu często towarzyszyło wypieranie „starego” dziedzictwa. Jednak zbiorowa pamięć zawarta w ulicach, budynkach, a także cmentarzach, stanowiła rodzaj mostu między przeszłością, a teraźniejszością. Oswojenie tego dziedzictwa to warunek ugruntowania i ustabilizowania tej „nowej”, powojennej tożsamości gdańskiej. Nieczynne cmentarze są istotną częścią wypełnionej znaczeniami mapy mentalnej współczesnych gdańszczan stanowiących główną grupę docelową projektu. Należą obecnie bardziej do sfery symboliki, niż namacalnej urbanistyki, pełniąc funkcję niematerialnych form w przestrzeni miasta upamiętniających jego dawnych mieszkańców. Posługując się fotografią analogową artystka przedstawia dawne cmentarne przestrzenie ukazując je w nierzeczywistym, odrealnionym świetle, skupiając uwagę na detalach, przywracając je kawałek po kawałku zbiorowej pamięci współczesnych gdańszczan. Film stworzony na podstawie zdjęć z dołączoną do niego autorską muzyką jest z kolei naturalnym przedłużeniem nieruchomego obrazu. Dopełnienie całości projektu stanowi seria opisów, refleksji na temat śladów jakie po nich pozostały.

Olga Anna Markowska – ur. 29.10.1993 w Łomży, w 2013 ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Łomży, w 2016 obroniła dyplom licencjacki na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.