Wystawa:
24.12.2019 — 08.01.2020
Tomasz Szkudlarek
Tym razem RYSUNKI
Rysowanie Tomasza Szkudlarka jest niezbywalną formą jego bycia w świecie; odruchem, czy – może lepiej – współruchem, który towarzyszy innym czynnościom, także tym zawodowym (Tomasz rysuje w czasie swoich akademickich zajęć i nie tylko wtedy, gdy zebrania okazują się przydługie). Nie są to jednak synkinezje. Jego rysowanie nigdy nie jest ruchem zbędnym, dezorganizującym wykonywaną czynność. Wprost przeciwnie, wydaje się, że znakomicie wspiera ono jego wykłady, naukowe pisanie i czytanie; myślenie. W sopockim klubie Daily Blues, w grudniu 2004, w oliwskiej kawiarni Delfin (grudzień 2009) oraz w Galerii Klubu ŻAK, w czerwcu 2015 roku można było w powiększeniu zobaczyć mini-rysunki Tomasza, wzięte w większości wprost z jego fiszek i notatek, a też z tekstów konferencyjnych wystąpień, sprawozdań i raportów.
Wystawa w „Sztuce Wyboru” nie bez przyczyny nosi tytuł Tym razem RYSUNKI. „Tym razem”, ponieważ ostatnio wystawiane było malarstwo (Galeria Klubu ŻAK, 2014) i „tym razem RYSUNKI” – duże litery, bo duże rysunki – w odróżnieniu od wcześniej udostępnionych, wspomnianych „mini”. Na tegoroczną ekspozycję składa się kilkanaście prac w większym formacie, pochodzących z kilku bloków rysunkowych Tomasza. Wybrał je sam, sięgając zarówno do tych najstarszych, ze swoich studenckich lat siedemdziesiątych, jak i ostatnich, powstałych w Gdyni, Gdańsku i kaszubskim Sianowie, które to miejsca – jak mawia – od lat „zamieszkuje szeroko”.
Leitmotiv tym razem ma jeszcze jedno uzasadnienie… W odróżnieniu od wcześniejszych tego typu wydarzeń, tym razem Tomasz uczestniczył w przygotowaniu wystawy, znając wszystkie niemal kulisy organizacyjne tego wydarzenia. Tym razem nie ma niespodzianki, choć – starym zwyczajem – wspaniali przyjaciele znowu okazali się niezawodni. Zadania kuratorskie wziął na siebie Piotr Józefowicz, oprawę graficzną przygotował Sławomir Lipnicki, publikacją katalogu zajęła się DRUKARNIA MIROTKI z Lucyną Roll i Leszkiem Chmielewskim na czele, a nad wydarzeniem w „Sztuce Wyboru” czuwała Magda Kalisz – dziękujemy!
Wystawa czynna od 24 grudnia 2019 roku do 8 stycznia 2020.
Tomasz Szkudlarek, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich badaczy i teoretyków konstruujących współczesną myśl filozoficzną i społeczno-edukacyjną; Doctor Honoris Causa szwedzkiego uniwersytetu w Linköping. Buduje teorie na styku semiotyki podmiotu, filozofii polityki, kultury i tożsamości. Wśród licznych publikacji: The Problem of Freedom in Postmodern Education (1993), Wiedza i wolność w pedagogice amerykańskiego postmodernizmu (1993), Różnica, tożsamość, edukacja (red., 1995), Kultura, tożsamość i edukacja. Migotanie znaczeń (współaut., 1998), Media. Szkic z filozofii i pedagogiki dystansu (1999), Tożsamość. Trudne pytanie kim jestem (współaut., 2012), Dyskursywna konstrukcja podmiotu (współaut.,2012); Education and the Political. New Theoretical Articulations (red., 2013), On the Politics of Educational Theory: Rhetoric, Theoretical Ambiguity, and the Construction of Society (2017).