Tomasz Kucharski / Chartarius

Wystawa: 08.12.2017 — 22.12.2017

Wernisaż: 07.12.2017, godz. 19:00

Miejsce: Galeria Żak, ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk

2017-12-07 19:00:00 2017-12-07 20:00:00 Europe/Warsaw Tomasz Kucharski / Chartarius https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/tomasz-kucharski-chartarius/ Galeria Żak, ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Papier to delikatna materia. Pogięty przypomina gotycką lub barokową tkaninę.
W moich obrazach odrealnia osadzone w nim postaci i artefakty. Pokazuje je po za czasem.
To współczesne ujęcie. Szukam w nim wspólnego mianownika na osi czasu z przeszłością.
Naprowadziło mnie to na trop słowa chartarius – łac. papierowy.
Słowo to ma też drugie znaczenie pisane niekiedy jako caritarius inaczej kartownik wyrabiający i iluminujący w przeszłości karty do gry.
Moje obrazy z reguły o centralnej kompozycji można śmiało przyrównać do kart w wypadku których symbolika nie pozostaje bez znaczenia.
Zredukowana gama pozwala skupić się na formie i treści.
Życie i śmierć, świat materialny i duchowy nieustannie i nachalnie przypominają o sobie i mnożą pytania.
Szukanie odpowiedzi nie jest łatwe, czasem wydaje się wręcz niemożliwe. Jednak sztuka w jakiś nieuchwytny sposób przybliża nas do prawdy. Pozwala zrozumieć niewidoczny zamysł konstrukcji tego świata. Świata ducha i materii.
Cartarius to rzemieślnik. Rzemiosło to coś co dzisiaj zaczyna zanikać, przynajmniej w sztuce. Ale nie zaniknie. Nie zastąpi jej nigdy postsztuka tak jak historii nie zastąpi posthistoria a prawdy postprawda. Nie uciekam od korzeni sztuki od fascynacji dawnym warsztatem.
W tym wyrosłem, to mnie ukształtowało i to chcę kontynuować.
Tomasz Kucharski

Tomasz Kucharski – jest absolwentem ASP w Gdańsku, gdzie obronił dyplom z wyróżnieniem w 2007r. w pracowni malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego. Aneks do dyplomu z rysunku obronił pod kierunkiem prof. Marii Targońskiej. Od 2014 r. członek Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) w Warszawie. Od 2016 w ramach „Laboratorium Technologicznego” prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku