Tomasz Gos Malarstwo i Muzyka

Wystawa: 28.07.2018, godz. 18:00

Wernisaż: 28.07.2018, godz. 18:00

Miejsce: Galeria Wnętrz CITY Meble, Al. Grunwaldzka 211, Gdańsk

2018-07-28 18:00:00 2018-07-28 19:00:00 Europe/Warsaw Tomasz Gos Malarstwo i Muzyka https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/tomasz-gos-malarstwo-i-muzyka/ Gdańska Fabryka Mebli City Meble, aleja Grunwaldzka 211, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Tomasz Gos – malarz, fotograf, muzyk i dziennikarz. Studiował na Uniwersytecie Gdańskim, uczęszczając jednocześnie na zajęcia fakultatywne z rysunku i malarstwa w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego.

W 2001 roku miał indywidualną wystawę malarstwa w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Brał między innymi udział w Gdyńskich Przeglądach Artystycznych i w wystawach organizowanych przez galerię „Warzywniak”.

Grał w zespole Midnight Cafe. Jest założycielem zespołu Tom Gos Group. Występował także z Grzegorzem Bukałą. W 2017 roku był rezydentem Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku. Jest autorem kilkuset artykułów prasowych.

Monochromatyczne obrazy Tomasza Gosa przypominają o tym, że malarstwo jest przede wszystkim ciszą. Każdy obraz przemawia językiem kształtów i barw w sposób bezgłośny. Podkreślenie tej specyfiki twórczości plastycznej sprzyja kontemplacji. Tworzy nastrój refleksji i skłania odbiorcę do bardzo osobistego odbioru malarstwa gdańskiego artysty. Cisza jest również istotnym elementem muzyki. Bez ciszy muzyka nie istniałaby.

Wyłaniające się z bieli kształty w obrazach Tomasza Gosa nasuwają skojarzenia z dźwiękami i akordami, jakie mają za chwilę wyłonić się z ciszy. Czasami wśród tych kształtów można dostrzec rytm. Na innych obrazach jest to jedynie faktura – czasami delikatna i zmysłowa, innym razem wyraźnie odcinająca się od płaszczyzny obrazu.

Pomimo bardzo oszczędnych środków, obrazy Tomasza Gosa zaskakują różnorodnością form i skojarzeń. Można w tej twórczości dostrzec grę przypadku ze świadomym porządkiem. Przypadek w tych obrazach odgrywa bardzo istotną rolę i nasuwa skojarzenia z aleatoryzmem – techniką komponowania muzyki opartą właśnie o przypadek.

Osobnym nurtem w twórczości Tomasza Gosa są obrazy tworzone z gazet, kartonów, ubrań i przedmiotów codziennego użytku. Pokryte klejem i farbą przypominają płaskorzeźby. Tworzą świat malarski, nawiązujący do form natury i jej struktur.