Then&now. Szlachetne techniki fotografii.

Wystawa: 10.03.2018 — 29.04.2018

Wernisaż: 09.03.2018, godz. 18:00

Miejsce: Gdańska Galeria Fotografii, Zielona Brama ul. Długi Targ 24, Gdańsk

2018-03-09 18:00:00 2018-03-09 19:00:00 Europe/Warsaw Then&now. Szlachetne techniki fotografii. https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/thennow-szlachetne-techniki-fotografii/ Długi Targ 24, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Wystawę będzie można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00

Fotografia w technologiach sięgających początków tej dziedziny sztuki przeżywa dziś renesans. W szczególności dotyczy to technik szlachetnych zwanych alternatywnymi, których przykłady prezentowane są na wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Międzynarodowy konkurs „Then & Now” (Wczoraj i dziś), którego pokłosiem jest wystawa, adresowany był do fotografek i fotografów, posługujących się szlachetnymi technikami historycznymi jak mokry kolodion, cyjanotypia, technika gumowa, albuminowa, bromoolejowa i innymi. Swoje prace zgłaszali też twórcy wykorzystujący bardziej współczesne procesy, np. transfer polaroidowy. Inną kategorią konkursu była fotografia otworkowa.

Konkurs pozwolił na sięgnięcie do samych korzeni fotografii i ponownego zdefiniowania roli jaką historyczne techniki pełnią w fotografii współczesnej. Ich siła tkwi nie tylko w odniesieniu do innych sztuk plastycznych jak malarstwo, czy grafika, ale także w kunszcie warsztatowym współczesnych twórców. Na wystawie pokonkursowej prezentowane są nagrodzone i wyróżnione prace współczesnych autorów.

kuratorka: Małgorzata Bardoń
współpraca: Radosław Brzozowski (TSF)
Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, Maja Bieńkowska (MNG)