Wystawa:
22.04.2016 — 26.06.2016
Wernisaż: 21.04.2016, godz. 19:00
Miejsce: Gdańska Galeria Fotografii, Długi Targ 24, Gdańsk
Wystawa: 22.04.2016 – 26.06.2016 r.
Wernisaż: 21.04.2016, godz. 19:00
Miejsce: Gdańska Galeria Fotografii, Długi Targ 24, Gdańsk
Na wystawie zobaczymy prace 12 holenderskich fotografów zza żelaznej kurtyny 1979-1989:
Ad van Denderen | Bertien van Manen | Vincent Mentzel | Leo Erken | Bert Verhoeff | Sabine Joosten | Piet den Blanken | Bert Spiertz | Hans van den Boogaard | Hans van der Meer | Ton Broekhuis | Ad Nuis.
9 listopada 1989 roku upadł mur berliński, dramatyczny symbol żelaznej kurtyny, który dzielił Europę na dwa bloki przez blisko czterdzieści lat. Dzisiaj – dwadzieścia siedem lat później – dwunastu holenderskich fotografów przypomina swoje fotografie wykonane w Europie Środkowej i Wschodniej od roku 1979 do czasu przewrotu około 1989. Premiera wystawy miała miejsce w Galerii Noorderlicht w Gronningen w 2014 roku.
Winston Churchill w swoim słynnym przemówieniu w Fulton (USA) w 1946 roku wprowadził pojęcie żelaznej kurtyny jako wyimaginowanego pogranicza komunistycznego bloku wschodniego i kapitalistycznego Zachodu: Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem żelazna kurtyna zstąpiła na całym kontynencie. Po przemianach w Polsce i upadku muru berlińskiego system komunistyczny w Europie szybko dobiegł końca, a różnice między obu światami zaczęły się zacierać.
Dziś wystawa Po drugiej stronie / The Other side ponad ćwierć wieku od tamtych wydarzeń łączy wybitnych holenderskich fotografów dokumentujących okres przed i podczas różnych przełomowych momentów w byłych krajach komunistycznych. Artyści – świadkowie tak ważnych momentów historycznych, jak powstanie w 1980 roku w Gdańsku polskiego związku zawodowego „Solidarność”, wspomniany już upadek muru berlińskiego i rewolucja rumuńska 1989 – zapisali je na równi z ujęciami codziennego życia. Obok bohaterów znaczących wydarzeń (m.in. Michaiła Gorbaczowa,Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego) na fotografiach zobaczymy zwyczajnych ludzi, pracujących i odpoczywających, handlarzy i wczasowiczów pośród architektury minionego systemu. Całość stanowi odkrywczy, zaskakujący i wieloaspektowy krajobraz bloku wschodniego w czasie ostatniej dekady transformacji.
Fotograficznym pracom analogowym, utrzymanym w czerni i bieli oraz w kolorze, towarzyszą komentarze autorów dotyczące dokładnie momentów powstania zdjęć. Wystawa The Other side poza historycznymi odniesieniami jest także szerokim przeglądem holenderskiego fotoreportażu lat 80. i początku 90. XX wieku. Wszyscy fotografowie nadal intensywnie pracują twórczo, a razem tworzą fundament nowej generacji europejskiej fotografii dokumentalnej i reporterskiej.
Wystawa jest jednym z wydarzeń kulturalnych wspieranych przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie w ramach Prezydencji Królestwa Niderlandów w Unii Europejskiej 2016. W ramach działań towarzyszących zapraszamy na:
– wykład otwarty Ad Nuisa – 21.04.2016, godz. 14.00, Audytorium ASP (Targ Węglowy),
Ad Nuisa – Absolwent Szkoły Fotografii w Hadze, gdzie od 1985 roku pracuje jako niezależny fotograf. Jego zdjęcia regularnie pojawiają się w gazetach i czasopismach, np. De Volkskrant, NRC, Parool, vPro Vrij Nederland i innych. Artysta pracuje nad projektami długofalowymi, które zwykle kończą się zwartymi publikacjami lub książkami artystycznymi. Od 1990 roku opublikował m. in. Alweer een Dag, De Dam, Bomenboek, 65+, De Aftrap. Około roku 2000 zaczął zajmować się cyfrową fotografią kolorową, w odróżnieniu od wcześniejszej działalności w czerni-bieli. Ostatnie jego projekty to De BOVENSTE Verdieping [Na najwyższym piętrze], Nieuwe Amsterdammers [Nowi Amsterdamczycy], Koningshof. Obecnie Nuis prowadzi swoją kolumnę w dwutygodniku „NRC Handelsblad”, zatytułowaną Powrót do przeszłości na chwilę i kolumnę w tygodniku w „Vrij Nederland, zatytułowaną Nuis NL. W ostatnich latach artysta pisze więcej tekstów o fotografii.
W 2005 roku w cyklu Oil & Paradise podjął temat zmiany jaka nastąpiła w krajach postsowieckich, m.in. w Azerbejdżanie, Gruzji. W sumie w latach 2008 i 2013 roku Ad Nuis odwiedził dziesięć razy stolicę Azerbejdżanu, Baku. Nawiązując do faktu nowo powstałych państw sprawdzał jak ma się stan wolności, demokracji i zamożności w tym rejonie świata. W ramach projektu powstały portrety sprzeczności między życiem nowobogackich w Baku i zwykłych obywateli Azerbejdżanu. Portrety absurdów równoległych światów kontrastu. W ubiegłym roku artysta prezentował projekt Oli&Paradise w ramach Fotofestiwalu w Łodzi.
– warsztaty dla studentów ASP – 22.04.2016, Mała Zbrojowni ASP (Plac Wałowy).
Patronat honorowy
– Adriaan Palm, Charge d’Affairs a.i. [Zastępca Szefa Misji] Królestwa Niderlandów w Polsce,
– Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce we współpracy:
– Magdalena Parmfelt, Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów w Gdańsku
– Noorderlicht Groningen
– Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku