STUDIOLO KOSMICZNE OGRODY – ZBIGNIEW OKSIUTA

Wystawa: 10.08.2019 — 04.10.2019

Wernisaż: 09.08.2019, godz. 18:00

Miejsce: CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk

2019-08-09 18:00:00 2019-08-09 19:00:00 Europe/Warsaw STUDIOLO KOSMICZNE OGRODY – ZBIGNIEW OKSIUTA https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/studiolo-kosmiczne-ogrody-zbigniew-oksiuta/ Strajku Dokerów 5, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Studiolo (z włoskiego) oznacza małe studio, gabinet, który służy do nauki, doświadczeń i badan. Zyskało popularność w dobie renesansu, jednak wywodzi się ze średniowiecza, kiedy tak określano przestrzeń do eksperymentów alchemicznych. W tym znaczeniu studiolo jest zalążkiem współczesnego laboratorium. Na wystawie „Studiolo. Kosmiczne ogrody” będzie prezentowane współczesne studiolo, eksperymentalna przestrzeń do badań i hodowli roślin w nietypowych warunkach. Rośliny i tkanki roślinne będą hodowane w sterylnym środowisku i poddane zmiennym wpływom grawitacji, światła i hormonów w celu uzyskania masy roślinnej o nowych funkcjach i niespotykanych w naturze formach i kształtach.

Zbigniew Oksiuta jest artystą, architektem i badaczem urodzonym w Mulawiczach na białostocczyźnie. W latach 1970-78 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1981-2010 r. mieszkał i pracował w Kolonii w Niemczech. Od 2010 wykłada na Wydziale Architektury, Rensselaer Polytechnic Institute w Troy, New York w USA. Artysta pracuje nad wizją biologicznej przyszłości. Jego projekty stanowią interdyscyplinarne przenikanie się elementów sztuki, architektury i nauk przyrodniczych. Brał udział w wielu wystawach międzynarodowych, między innymi: w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, na Międzynarodowych Targach Designu w Kolonia, w ArchiLab w Orleanie we Francji. W 2004 reprezentował Polskę na wystawie zbiorowej na Biennale Architektury w Wenecji. Prezentował swoje projekty na Ars Electronica w Linz w Austrii, na Biennale Sztuki Elektronicznej w Perth w Australii, w FACT Foundation for Arts and Creative Technology w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, na Biennale for Electronic and Unstable Art w Stavanger w Norwegii, w Galerii Arsenał w Białymstoku oraz w Broad Art Museum w Lansing w USA. Wykładał gościnnie na wielu międzynarodowych uniwersytetach, w instytucjach artystycznych i naukowych.

WYSTAWA ZBIGNIEWA OKSIUTY „STUDIOLO.KOSMICZNE OGRODY” ODBYWA SIĘ W RAMACH CYKLU ART + SCIENCE MEETING