Spotkanie z Karolem Radziszewskim w ramach wystawy dlaczego boimy się zachodów słońca?

Czas: 09.09.2016, godz. 18:00

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15, Gdańsk

2016-09-09 18:00:00 2016-09-09 19:00:00 Europe/Warsaw Spotkanie z Karolem Radziszewskim w ramach wystawy dlaczego boimy się zachodów słońca? https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/spotkanie-z-karolem-radziszewskim-w-ramach-wystawy-dlaczego-boimy-sie-zachodow-slonca/ Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

oxumare

Czas: 09.09.2016, godz. 18:00
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15, Gdańsk

Zapraszamy na spotkanie z Karolem Radziszewskim, autorem pracy wideo Oxumare prezentowanej na wystawie dlaczego boimy się zachodów słońca? w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2.

Wideo Karola Radziszewskiego, będące fragmentem większego projektu Pervert in Paradise realizowanego w Brazylii, przedstawia aktora wcielającego się w afro-brazylijskie bóstwo tęczy Oxumare.

Oxumare ukrywane niekiedy przez czarnoskórych niewolników pod postacią św. Bartłomieja jest jednym z naważniejszych bogów religii Candomble. Przez sześć miesięcy jest kobietą, a przez kolejne sześć mężczyzną. jego symbolem jest wijący się wąż, pobudzający krąg życia i podkreślający jego ciągłość. Aktor improwizuje dedykowany bóstwu taniec węża.

 

Wystawa dlaczego boimy się zachodów słońca? prezentuje prace, które odnoszą się do szeroko pojętej duchowości, mistycyzmu, szamanizmu, animizmu, mitologii, czy też religijnych oraz kulturalnych rytuałów. Wystawa bada napięcia pomiędzy kategoriami nad wyraz sprawnie opisującymi naszą rzeczywistość, a zjawiskami, które wymykają się racjonalnej definicji, systematyzacji, algorytmom, a przede wszystkim nie wpisują się we współczesną wizję wszechogarniającej nas techno-utopii. Odnosząc się do stanów podwyższonej duchowości operuje w rejestrach nieświadomości, w polu badań psychotroniki – na granicy rzeczywistości i fikcji, normatywności i szaleństwa. Czytaj więcej o wystawie.