SPOTKANIE Świat złudzeń – fenomen fotografii

Czas: 24.04.2018, godz. 17:00

Miejsce: Gdańska Galeria Fotografii, Zielona Brama ul. Długi Targ 24, Gdańsk

2018-04-24 17:00:00 2018-04-24 18:00:00 Europe/Warsaw SPOTKANIE Świat złudzeń – fenomen fotografii https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/spotkanie-swiat-zludzen-fenomen-fotografii/ Długi Targ 24, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu „Rozmowy o fotografii…” – wykład prof. dr. hab. Grzegorza Przyborka pt. Świat złudzeń (fenomen fotografii).

Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc, prosimy o wcześniejszą rezerwację na adres: m.bienkowska@mng.gda.pl

Fotografia zawsze tworzy własną rzeczywistość. Jej tworzywem jest jednak materialność, stąd pytanie o jej relację ze światem, o mimesis. Czy fotografia jest mimetyczna względem otoczenia? Przychodzimy na świat bez obrazów rzeczywistości. Z chwilą narodzin musimy nauczyć się widzieć świat i zgromadzić w naszym banku jego obrazy. Profesor Przyborek stawia pytanie, czy fotografia tworzy obraz, który jest podobny do rzeczywistości czy raczej do naszej wiedzy o tej rzeczywistości (czyli do obrazów mentalnych)? Czy patrząc na zdjęcie korzystamy z wyobraźni, czy z wcześniej nabytej wiedzy?

Mimesis fotografii to nie lustrzane podobieństwo do rzeczywistości, ale uleganie złudzeniu, że widzimy rzeczywistość. Nowe kierunki w fotografii raczej nie odkrywały wyglądu świata – ale dekonstruowały nasze dotychczasowe widzenie. Sztuka chce oduczyć nas automatyzmów percepcyjnych.

Kontynuując te rozważania, wykład w Gdańskiej Galerii Fotografii dotyczyć będzie różnych sposobów patrzenia na fotografię, zachęcając jednocześnie do zastanowienia się nad jej istotą.
Wykład będzie oparty na przykładach prac wybranych artystów oraz wybranych, najważniejszych etapów w dorobku artystycznym Grzegorza Przyborka: odkrywanie możliwości fotografii, obraz bez fizycznego piętna artysty (ikona), fotografia – rzeźba, wiarygodność fotografii – główny atut, samodzielne egzystencje świata fotografii poza rzeczywistością.

Prof. Grzegorz Przyborek – fotograf, teoretyk oraz pedagog. Ukończył Wydział Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP), od 1976 roku jest pracownikiem dydaktyczno-naukowym tejże uczelni. Ponadto jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Jest nauczycielem wielu artystów. W swojej pracy zawodowej nie ogranicza się wyłącznie do fotografii, lecz chętnie łączy ją z innymi dziedzinami sztuki. Tworzy charakterystyczne dla siebie instalacje (nierzadko skomplikowane), w których wykorzystuje złudzenia optyczne, skłaniając tym samym widza do podjęcia refleksji nad tym, co widzi. Wielokrotnie realizował wystawy w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Stadtmuseum Gross-Gerau w Nadrenii, Collectiones des Artotheques „Photographie d’Auteur” w Lyonie, Kolekcja firmy Radici-Group w Bergamo, Fonds National d’Art Contemporain w Paryżu.

Wykład zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim kierunkiem Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna, Specjalność fotograficzna.