ŚLADY PO IKONIE wystawa obrazów Pawła Wyborskiego

Wystawa: 11.12.2021 — 21.01.2022

Wernisaż: 10.12.2021, godz. 18:00

Miejsce: Galeria Peron Stacja Orunia GAK, Dworcowa 9, Gdańsk

2021-12-10 18:00:00 2021-12-10 19:00:00 Europe/Warsaw ŚLADY PO IKONIE wystawa obrazów Pawła Wyborskiego https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/slady-po-ikonie-wystawa-obrazow-pawla-wyborskiego/ Dworcowa 9, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Zapraszamy na wystawę najnowszych obrazów Pawła Wyborskiego ŚLADY PO IKONIE. Będzie to prezentacja malarskich refleksji artysty w odniesieniu do estetyki i idei ikony. Ta szczególna stylistyka właściwa malarstwu ikonowemu jest mu bliska od lat, autor odwołuje się do niej zarówno w cyklach krajobrazów (Ikonopejzaże, Materie), a także wizerunków oraz postaci (Wizjery). Obrazy Wyborskiego emanują wyjątkową, metafizyczną aurą. Jest w nich cisza, świetlistość właściwa ikonom. Jednakże na obrazach w Galerii Peron będzie można zobaczyć ślady po ikonie, które są przewodnim tematem wystawy.

„ŚLADY PO IKONIE koncentrują się wokół zagadnienia styku rzeczywistości ikony z materią malarską. Zakładam, w duchu specjalistycznym, że są to rzeczywistości, które mogą w wielu punktach nakładać się na siebie, a na mocy ich zetknięcia, dochodzi do zmiany: ślad bowiem to pozostałość czegoś innego, odprysk innej rzeczywistości.

Ślad w tym ujęciu jest chwilową manifestacją ikonowej metafizyki: pojawia się, czasem widać go dokładniej, czasem pozostaje mniej wyraźny. Nawiązując do klasycznej metafory ikony jako okna, ślad jawi się jako przebłysk tej rzeczywistości, ku której okno jest skierowane. Ślady są wówczas migotaniem tego ikonowego porządku, jego przebłyskiwaniem na drugą stronę, ku powierzchni obrazu. Głównym motywem wystawy w Galerii Peron nie są jednak ślady ikony, ale ślady PO ikonie.”


Paweł Wyborski urodzony w 1975 r. w Starogardzie Gdańskim. Malarz i socjolog kultury. Autor niemal sześćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego. W 2020 roku finalista konkursowej wystawy Beyond the Frame w londyńskiej Orleans House Gallery. W tym samym roku zaproszony do międzynarodowego projektu Nowa Ikona, realizowanego przez warszawską Galerię Bohema przy wsparciu MKiDN. Od 2021 roku uczestnik grupy twórczej Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy. Laureat nagród za działalność artystyczną. Mieszka w Gdańsku.