Silwanowicz i Przyjaciele. Bursztynowy Szlak.

Wystawa: 17.11.2017 — 07.01.2018

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac zdrojowy 2, Sopot

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 19:00.

kurator: Aleksander Silwanowicz

Jest to już trzeci co do wielkości projekt prezentujący sztukę współczesną z Białorusi w Sopocie. Dwa ostatnie odbyły się w 2010 roku („Koła”) i 2013 („Pantielejew i Przyjaciele”) przy współpracy Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz Grodzieńskiej Sali Wystawowej.

Wśród uczestników są znani białoruscy artyści malarze: Aleksandr Silwanowich, Sergey Grinewich (Grodno), Alexander Zabawchik (Mińsk), graficy: Pavel Tatarnikow (Mińsk) i Jurij Yakowenko (Grodno), artysta-ceramik: Eugenij Odinochenko. Do udziału w projekcie został zaproszony również artysta z Litwy Saulius Rudikas.
Kuratorem wystawy jest Aleksander Silwanowicz.

Ten projekt artystyczny pokazuje prace różnych autorów, którzy pochodzą z różnych regionów, tworzą w różnych formach i technikach sztuki. Ale łączy ich przyjaźń, wspólny pogląd na świat, akademicka edukacja, wysoki poziom zawodowy. Tytułem wystawy jest „Bursztynowy Szlak”. Przed wiekami nasi przodkowie podtrzymywali handlowe stosunki z narodami zamieszkującymi wybrzeże Bałtyku. Wzdłuż rzeki Niemen płynęły statki z różnorakimi towarami, a w przeciwnym kierunku wracały, dostarczając bursztyn. Ten handlowy szlak nazwano bursztynowym. Tym razem malarze z Nadniemeńskiego kraju dostarczyli do Sopotu inne kosztowności kulturalne – pokłosie swej pracy kulturalnej. Jest to prawdopodobnie największa wystawa sztuki białoruskiej w Polsce w ostatnich latach. Na wystawie można będzie zobaczyć ponad 200 prac utworzonych w latach 2015-2017.