Saleh Rozati i Aleksandra Perzyńska

Wystawa: 26.09.2017, godz. 19:04

Wernisaż: 26.09.2017, godz. 19:04

Miejsce: WL4, ul. Wiosny ludów 4, Gdańsk

2017-09-26 19:04:00 2017-09-26 20:04:00 Europe/Warsaw Saleh Rozati i Aleksandra Perzyńska https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/saleh-rozati-i-aleksandra-perzynska/ WL4, ul. Wiosny ludów 4, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

26 września o 19.04 w ramach Dni Austrii 2017 zapraszamy na wernisaż wystawy austriacko-polskiej:
Saleh Rozati – Performance dźwiękowy i rysunki
Aleksandra Pierzyńska – Miejsca /Places (kolaże)

Saleh Rozati /*1982, Esfahan, Iran / – studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, na wydziale sztuki konceptualnej oraz na wydziale fotografii. Zajmuje się przede wszystkim medium fotografii, rysunkiem oraz performancem.

Literatura i muzyka mają ogromne znaczenie w jego działaniach artystycznych. Imponujące kompozycje oparte zarówno na sztuce perskiej, jak i współczesnej sztuce irańskiej, poznać można w jego pracach wideo. Podobnie w rysunkach wykonanych tuszem na papierze widać jego silny związek z perskimi korzeniami. Wyraźnie nawiązuje do perskiego malarstwa książkowego, z tym że jego prace są dużo większe (sięgają do dwóch metrów długości). W ten sposób kontynuuje rozpoczęte przez irańskiego XX-wiecznego malarza Hosseina Behzada uwalnianie malarstwa książkowego z małego formatu. Wielkim wyzwaniem artysty jest podejmowanie w sztuce tematu życia w Europie z perspektywy obcego i uczestnika europejskiego społeczeństwa.

Aleksandra Perzyńska – Artystka sztuk wizualnych, poetka, pisarka urodzona w Gdańsku. Zajmuje się głównie techniką collage, frottage i malarstwem na papierze. W swoich pracach porusza tematy związane z obszarami miasta, ingerencją w naturę, życiem w mieście, problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z pamięcią i specyfiką miejsc. Istnieniem, lub nie istnieniem przypadków. Umiejscowieniem w konkretnym obszarze, mieście czy przestrzeni, takim jak na przykład WL4 Art Space. W centrum tych działań zawsze jest człowiek i jego stany emocjonalnie takie jak cierpienie, lęk, tęsknota czy rozczarowanie. Człowiek poszukujący odpowiedzi na najważniejsze pytania a także szukający swojego miejsca w świecie, wśród innych ludzi czy wreszcie swoich korzeni i domu. Sztuki wizualne często łączy się ze słowem, które pełni ważną rolę, jednak prawie nigdy w sensie dosłownym.

Najnowszy projekt: MIEJSCA/PLACES jest dokumentacją wizualną konkretnych miejsc w przestrzeni WL4 tuż po ogłoszeniu końca tej inicjatywy. To swoiste pożegnanie i zachowanie na papierze a przez to w pamięci, fragmentów miejsc, z którymi wiążą się jakieś emocje i konkretne wspomnienia. Ale także pytanie o to, jakie miejsce w świecie zajmuję ja, jako rezydentka tej przestrzeni, artystka, człowiek i kobieta. Collage często przedstawiają gesty. Bardzo duży procent naszego komunikowania się ze światem zewnętrznym to właśnie mowa ciała poprzez gesty. Często są to gesty zrozumiałe tylko dla członków jakiejś grupy czy przestrzeni. Może to być właśnie przestrzeń WL4… ale nie musi.

Podczas trwania wystawy będzie można stworzyć swój własny wybrany fragment WL4 w technice frottage i zabrać kawałek WL4 do domu.