RZIZAJN – GRANICA MIĘDZY RZEŹBĄ A DIZAJNEM

Wystawa: 15.02.2018 — 20.02.2018

Wernisaż: 14.02.2018, godz. 18:00

Miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej), Gdańsk

2018-02-14 18:00:00 2018-02-14 19:00:00 Europe/Warsaw RZIZAJN – GRANICA MIĘDZY RZEŹBĄ A DIZAJNEM https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/rzizajn-granica-miedzy-rzezba-a-dizajnem/ Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej), Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

14 lutego o godz. 18.00 w przestrzeni „Kultura ma wiele twarzy” na terenie Zbrojowni Sztuki postaramy się zarysować szerokość granicy miedzy rzeźbą a dizajnem i pokazać, że ta „ziemia niczyja”, to całkiem spory i dobrze zagospodarowany kawałek.

To, czy przedmiot został wykonany przez wzornika czy rzeźbiarza nie klasyfikuje go z góry jako dizajn lub sztukę. Co jeśli lampa, solniczka czy gąbka, którą kupujesz poza swoim przeznaczeniem i wyglądem, czyli typowo wzorniczymi kryterium, niosłaby też ładunek emocjonalny, jakąś głębszą ideę? Tym przecież zajmuje się sztuka.

Rzizajn, to przedmioty, które noszą znamiona użytkowości i sztuki, ale rzizajn to nie tylko to. To obiekty, które swoją użytkowość dostają czasem zupełnie przypadkiem, jak plakieta z brązu użyta w samoobronie, czy mała cynkowa rzeźba, której nieoczekiwanym przeznaczeniem stało się podpieranie książek na półce. Ta zasada działa też w drugą stronę. Ile razy zdarzyło nam się kupić piękny, zupełnie niefunkcjonalny przedmiot, jak niewygodny dizajnerski stołek, czy wazon, który cieszy oko, ale za nic, nie da się do niego wcisnąć więcej, jak dwa kwiatki?

 

Kuratorzy:
Dr Łukasz Guzek oraz Dominika Karc

W projekcie biorą udział:
Marianna Grabska
Bartosz Guz
Natalia Magalska
Kamil Niewiński
Paulina Stokowska

Wejście na wystawę będzie możliwe jedynie przez Uczelnię od strony ul. Tkackiej.