Rozmowy w poczekalni – dr Hubert Bilewicz Artyści – twórcy Niepodległości 1900-1925

Czas: 30.01.2019, godz. 18:00

Miejsce: Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9, Gdańsk

2019-01-30 18:00:00 2019-01-30 19:00:00 Europe/Warsaw Rozmowy w poczekalni – dr Hubert Bilewicz Artyści – twórcy Niepodległości 1900-1925 https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/rozmowy-w-poczekalni-dr-hubert-bilewicz-artysci-tworcy-niepodleglosci-1900-1925/ Dworcowa 9, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Zapraszamy do Stacji Orunia GAK na nowy cykl spotkań tematycznych pt. „Rozmowy w poczekalni”. Poczekalnia to miejsce na chwilę zatrzymania, gdzie można spotkać interesujących ludzi i odbyć ciekawą rozmowę na tematy znane lub zupełnie nowe. Raz na dwa miesiące zapraszać będziemy gości – ekspertów, którzy będą opowiadać o tematach ważnych dla kultury i społeczeństwa.

Na pierwsze spotkanie zaprosiliśmy dr Huberta Bilewicza. Chcemy je poświęcić zeszłorocznym obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości. Pochylić się nad hasłem „twórcy niepodległości” tym razem nie w odniesieniu do powszechnie znanych wybitnych polityków ale artystów zaangażowanych we współtworzenie niepodległości Polski.

Twórcy wzięli aktywny udział w stworzeniu Rzeczypospolitej, odpowiadając za wizualną sferę odrodzonej państwowości i określając artystyczną tożsamość ówczesnej polskiej sztuki. Podczas spotkania mowa będzie o wizjach, ambicjach i dokonaniach, zarówno stylotwórczych (poszukiwanie formuły stylu narodowego), jak również państwowotwórczych (mecenat państwowy nad sztuką, związek artystów z polityką) w pierwszych dekadach XX wieku, począwszy od Wyspiańskiego i Malczewskiego, aż do Skoczylasa i Stryjeńskiej.

Dr Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo sztuką nowoczesną, historią architektury i dizajnu w XX wieku, w szczególności historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Wstęp wolny.