Wystawa:
09.04.2016 — 22.05.2016
Wernisaż: 08.04.2016, godz. 19:30
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29, Gdańsk
Wystawa: 08.04.2016 – 22.05.2016 r.
Wernisaż: 08.04.2016, godz. 19:30
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29, Gdańsk
Marta Branicka – ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. Od 1993 roku jest związana z Wydziałem Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP. Od 2002 roku pracuje jako adiunkt. Ma na swoim koncie wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw.
W najnowszym cyklu rzeźb artystka zastosowała zasadę integracji cech zaczerpniętych z natury i świata budowanego przez człowieka. To połączenie kieruje uwagę widza na znaczenie takich wyrażeń jak rzeczywistość, realność, fikcja, złuda czy mimikra. Tytuł „Róża jest różą…” zaczerpnięty został z wypowiedzi Gertrudy Stein, która w ten sposób apelowała o interpretowanie rzeczy takimi jakie są, bez nadpisywania im dodatkowych znaczeń, czy zniekształcania ich obrazów.
Hybrydalność obiektów Marty Branickiej ma rozważać trwałość pierwotnego kształtu i związanego z nim znaczenia. U źródła każdej z rzeźb kryje się zaczerpnięty z otoczenia fotograficzny wizerunek. Wzięte z rzeczywistości formy mają różne pochodzenie, ale są wobec siebie równorzędne, nie budują względem siebie hierarchii, nie stanowią opozycji. Są wrzucone w ten sam system przemian – rośliny, ciała, przedmioty. Przemiana odmienia, a zarazem chroni pierwotny kształt.
Sfera ikonograficzna, do której odwołuje się Branicka, to zbiór biologicznych jak i industrialnych znaków. Całość stanowi odniesienie do otaczającego nas krajobrazu, ludzkiego środowiska, gdzie w równouprawnieniu wrastają w siebie ciała, konstrukcje, bryły. Natura wchłonęła obiekty industrialne, budując z nimi integralny obraz, widzialne otoczenie, w którym elementy składowe tworzą splątaną tkankę wyglądów i znaczeń.
Wystawa rzeźb Marty Branickiej to kolejna ekspozycja zorganizowana w ramach cyklu „Logos –Bios”, do którego zostali zaproszeni artyści rzeźbiarze analizujący i konfrontujący wątek styku kultury i natury. Przestrzeni chaosu reprezentowanego przez biologię i przestrzeni logosu, utożsamianego z uporządkowaniem, ludzką ingerencją czy wręcz symboliczną opresją.
Kurator: Grażyna Tomaszewska-Sobko