RETOUR – wystawa rzeźb Marty Branickiej

Wystawa: 06.11.2016 — 23.11.2016

Wernisaż: 05.11.2016, godz. 19:04

Miejsce: WL4, ul. Wiosny ludów 4, Gdańsk

2016-11-05 19:04:00 2016-11-05 20:04:00 Europe/Warsaw RETOUR – wystawa rzeźb Marty Branickiej https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/retour-wystawa-rzezb-marty-branickiej/ ul. Wiosny ludów 4, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

godzina 19.04
RETOUR – wystawa rzeźb Marty Branickiej
godzina 19.34
„JAZZ SHIRIM”- koncert Ignacy Wiśniewski Trio

RETOUR- rzeźby posiadające w sobie moc i finezję, potężne blachy i subtelna wycinanka, przemyślane zestawienie natury i techniki.

„JAZZ SHIRIM”- Ignacy Wiśniewski Trio – oryginalne połączenie współczesnych rytmów z melodyką obrządków żydowskich i jazzową harmonią. Mocna propozycja dla ludzi otwartych na muzykę.

Marta Branicka
– Studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku, dyplom uzyskała w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1992 roku. Od 1993 roku związana z Wydziałem Architektury i Wzornictwa na gdańskiej ASP, adiunkt, prowadzi Pracownię Form Rzeźbiarsko – Architektonicznych na macierzystej uczelni. Artystka zajmuje się rzeźbą, zarówno monumentalnymi realizacjami open -air jak i małymi formami. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Rzeźby Marty Branickiej są hansenowskimi formami otwartymi, które budują różnorodne konteksty i interpretacje, są one artefaktami, które dostosowują się do nowej, zastanej przestrzeni. Skala tych przedmiotów wywołuje w widzu skrajne emocje. Z jednej strony pewnego rodzaju strach przed tym, co wielkie i przytłaczające, z drugiej ciekawość, chęć dotknięcia tej dziwnej materii. Blacha poddana deformacjom ze strony maszyny jak i czynnika biologicznego, nabiera zupełnie innego wymiaru. Staje się częścią świata natury, świata organicznego. Zrasta się z zastaną przestrzenią, wnika w jej strukturę. Wyrasta z niej i w pewnym stopniu ją wypełnia. Nagie ściany galerii podkreślają surowość tych obiektów, a zarówno eksponują ich ciekawe struktury. Biologiczne, anatomiczne, abstrakcyjne, a zarazem logiczno-uporządkowane.” – Ewa Chudecka