PRZEGRYS. Wystawa pokonkursowa

Wystawa: 16.12.2021 — 27.12.2021

Wernisaż: 15.12.2021, godz. 16:00

Miejsce: Aula ASP, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6

2021-12-15 16:00:00 2021-12-15 17:00:00 Europe/Warsaw PRZEGRYS. Wystawa pokonkursowa https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/przegrys-wystawa-pokonkursowa/ Targ Węglowy 6, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Przegrys. Wystawa pokonkursowa trzeciej edycji konkursu rysunkowego o czaszkę Homo (sapiens) neanderthalensis

Zapraszamy na wystawę konkursową kolejnej edycji międzywydziałowego konkursu rysunkowego Przegrys. Ideą konkursu oraz wystawy jest konfrontacja realizacji z tej dziedziny powstałych pod okiem różnych prowadzących na wszystkich wydziałach naszej uczelni. Zachętą do licznej reprezentacji w konkursie są nagrody przyznawane przez reprezentatywne dla wydziałów Jury. Grand Prix honoruje tradycyjna już statuetka – czaszka autorstwa profesora Jacka Kornackiego. Tegoroczna czaszka należy do Homo (sapiens) neanderthalensis nieustannie przypominając nam, że medium rysunku towarzyszy naszemu gatunkowi od jego zarania.

Rysunek leży u podstaw wszelkiej twórczości plastycznej, jest początkiem kreacji, zapisem wizualnym myśli i skojarzeń, zazwyczaj otwiera proces projektowy, przejawia się w końcu jako samodzielne dzieło w pełni rozumienia tego słowa. Wydaje się być najbardziej pierwotnym aktem twórczym. Obserwując rysunkowy gest ręki prowadzonej przez oko niejako współuczestniczymy w procesie kreacji. Wnikając w dukt kreski odtwarzamy akt powstania i nawiązujemy bliską relację z autorem.

Wraz ze zmianami paradygmatów sztuki, ewolucją narzędzi i rewolucją w myśleniu o dziele, medium rysunkowe poddaje się także nieustannej przemianie. To już nie tylko zapis grafitu na papierze, ale i rysunkowe instalacje, prace video czy działania performatywne.
Przegrys pomaga zaobserwować nowe trendy, prześledzić tradycyjne postawy i skłonić do refleksji nad rozumieniem pojemnego słowa „rysunek”. Może być polem badawczym nowej definicji dla tego medium, lub otwartym pytaniem o potrzebę definiowania.

Jak zauważyliśmy w poprzednich edycjach Jury doceniło zarówno realizacje tkwiące głęboko w tradycji klasycznego rysunku jak i odważne formalne eksperymenty. Zadając sobie pytanie o wpływ pandemii i izolacji na formę nadesłanych prac, z zaciekawieniem spoglądamy na kształt tegorocznej wystawy i wybór dzieł nagrodzonych.

Zapraszamy Państwa do refleksji na wystawie Przegrys 2021!
Organizatorem konkursu jest Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku.