PRZECIW NIEPAMIĘCI. Wystawa prac Bożeny, Henryka i Tytusa Komowskich

Wystawa: 07.02.2019 — 03.03.2019

Wernisaż: 06.02.2019, godz. 18:00

Miejsce: Dworek Sierakowskich, ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot

2019-02-06 18:00:00 2019-02-06 19:00:00 Europe/Warsaw PRZECIW NIEPAMIĘCI. Wystawa prac Bożeny, Henryka i Tytusa Komowskich https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/przeciw-niepamieci-wystawa-prac-bozeny-henryka-i-tytusa-komowskich/ Józefa Czyżewskiego 12, Sopot, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

W lutym zapraszamy do  Galerii Sztuki na wystawę PRZECIW NIEPAMIĘCI. Ekspozycja obejmie prace Bożeny, Henryka i Tytusa Komowskich. Wspomnimy artystę niekonwencjonalnego, wszechstronnego malarza, portrecistę, który był barwną postacią życia towarzyskiego i artystycznego Trójmiasta, a którego na zawsze pożegnaliśmy w 2014 r. Do obrazów męża dołączą rysunki Bożeny Komowskiej wykonane techniką mieszaną, pełne poetyckiej symboliki, nutą melancholii i zadumy nawiązujące do tytułu wystawy. Choć syn Tytus Komowski wybrał inną drogę zawodową, na wystawie pokażemy jego prace będące świadectwem rodzinnego talentu i wrażliwości na sztukę.

Wystawę PRZECIW NIEPAMIĘCI będzie można oglądać codziennie w godzinach 12.00-18.00 do 3 marca br.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Lata sześćdziesiąte do dwutysięcznych, godzina po godzinie, rok po roku – zawsze byliśmy razem dzieląc radości i smutki przełomu XX i XXI wieku.

2014 rok, październik, zegar życia się zatrzymał pozostawiając rozpacz, ból i bezsilność wobec losu.

Henryk z nieodłączną gitarą był barwną postacią życia towarzyskiego i artystycznego Trójmiasta, pełnym radości i zachwytu nad życiem, ale też i gorzkiego niepokoju o kondycję współczesnego świata.

/B. Komowska


BOŻENA KOMOWSKA

W 1965 r. ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie.

W latach 1966-72 studiowała na wydziale malarstwa PWSSP w Gdańsku w pracowni prof. A. Śramkiewicza i tkaniny unikatowej prof. J. Wnukowej.

Po studiach wraz z mężem i synkiem zamieszkali w Gdyni -Orłowie. Czas trudny ale i szczęśliwy, bo atmosfera i grono serdecznych przyjaciół sprzyjało młodym artystom. Sztuka użytkowa pozwalała zaspokajać potrzeby dnia codziennego.

Niepokoje 1968 i 1980 roku miały duży wpływ na życie i pracę artystyczną. W latach 70-tych powróciła do tkaniny, pracując nad dużymi, przestrzennymi formatami. Len, juta, sizal i wełna stały się podstawowymi materiały do pracy, trudne ale dające satysfakcję.

Za tkaninę artystyczną otrzymuje medale na III-cim Biennale Sopot (1979 r.) oraz IV-tym Biennale Sztuki Gdańskiej. Bierze udział w wielu wystawach w kraju i za granicą.
Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Australii, USA, Niemczech i Austrii.

Od 1995 r. wielkogabarytowe formy zastępują miniatury tkackie oraz cykle rysunków wykonanych techniką mieszaną (tusz, piórko, kredka). Prace te nacechowane są symboliką z podtekstem poetyckim. Właśnie ten rodzaj wypowiedzi artystki jest reprezentowany na wystawie w dworku. Nuta melancholii i zadumy nawiązuje do tematu PRECIW NIEPAMIĘCI.

HENRYK KOMOWSKI

Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie.

W latach 1959-65 studiował w PWSSP w pracowni prof. R. Pietkiewicza, prof. P. Potworowskiego i prof. J. Wnukowej.

W latach 1966-68 pracował w PWSSP Gdańsk.

Do 2006 roku był czynnym członkiem ZPAP, społecznikiem, rzeczoznawcą w dziedzinie dzieł sztuki współczesnej. Malował, brał udział w wystawach i plenerach. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Pomorskiego w Gdańsku oraz zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

W związku osobistymi doświadczeniami motywem Jego wczesnych prac był wątek medyczny. Był artystą wszechstronnie uzdolnionym co pozwalało mu na okresowe zmiany technik twórczych. Projektował plakaty, reklamy, exlibrisy, medale, tablice pamiątkowe. Nie bez pewnej satysfakcji w latach 70-tych zajął się projektowaniem i wykonywaniem małych form biżuterii unikatowej (srebro i bursztyn). Jego prace reprezentowały gdańskich artystów w wielu krajach na świecie. Są też w zbiorach Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu Dolnym.

Na szczególną uwagę zasługują portrety wykonane pastelami. Pastel sucha to trudna technika wymagająca szczególnych umiejętności. Henryk Komowski z natury pogodny i towarzyski miał niezwykły dar pamięci wzrokowej co pozwalało utrwalać subtelne cechy osoby portretowanej.

TYTUS KOMOWSKI

Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie ale wybrał inną drogę życia. Na wystawie prezentowana jest jego praca, będąca świadectwem talentu i wrażliwości na sztukę.