Prywatne astronomie – Łukasz Patelczyk

Wystawa: 12.06.2016 — 16.07.2016

Wernisaż: 11.06.2016, godz. 18:00

Miejsce: Galeria Pionova, Olejarna 2, Gdańsk

2016-06-11 18:00:00 2016-06-11 19:00:00 Europe/Warsaw Prywatne astronomie – Łukasz Patelczyk https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/prywatne-astronomie-lukasz-patelczyk/ Galeria Pionova, Olejarna 2, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Prywatne astronomii_Lukasz Patelczyk_s

Wystawa: 11.06.2016 – 16.07.2016 r.
Wernisaż: 11.06.2016, godz. 18:00
Miejsce: Galeria Pionova, Olejarna 2, Gdańsk

Współczesny, realistyczny, nastrojowy pejzaż, nokturnowe niebo zdradzające fascynację odległą przestrzenią natury zestawione z ostrą geometrią, która może być wytworzona wyłącznie przez człowieka – to podstawowe elementy składowe nowych obrazów Łukasza Patelczyka prezentowanych na wystawie pt.” Prywatne astronomie” w gdańskiej Galerii Pionova.

Żyjemy w antropocenie. Zdominowana przez człowieka natura jest tłem i źródłem cennych surowców dla ludzkich działań i tworzonych przez człowieka obiektów. Obrazy Łukasza Patelczyka są interesującym wizualnym komentarzem do współczesnej kultury. W każdej z pokazanych na wystawie prac malarskich, natura przedstawiona jako znaczące tło oraz dziwna figura geometryczna stanowią intrygującą kompozycję. Tło mogłoby funkcjonować bez geometrycznego wzoru, ale czy wzór mógłby zaistnieć bez mocnej podstawy, bez konkretnego tła? Istotna wydaje się w tym aspekcie metoda twórcza autora, który najpierw maluje inspirowany naturą pejzaż, by później nanieść nań utworzoną w wyobraźni konstelację. Wyraziste, nowoczesne formy w pierwszej chwili odwracają uwagę od nokturnowych kompozycji, by po chwili uważnego wpatrywania się znowu skierować uwagę na nocny krajobraz.

Malarz chętnie wprowadza widzów w swoją twórczość mówiąc: „Geometryczne linie nawiązują do schematycznych zodiakalnych konstelacji. Zderzenie nocnych krajobrazów z figurami geometrycznymi mogłoby burzyć porządek obrazu, jednak nie o to mi chodzi. Powstające w mojej wyobraźni tajemnicze, graficzne formy mają tworzyć nową harmonię między przeciwstawnymi siłami.”

Odnosząc się do tytułu wystawy, warto zadać pytanie, czy zajmująca się badaniem ciał niebieskich astronomia może być prywatna? Wydawać by się mogło, że jako nauka jest obiektywna i odnosi się do zewnętrznej, odległej od człowieka rzeczywistości. Jednak wystawa zatytułowana „Prywatne astronomie” pokazuje coś przeciwnego. Przedstawia to, co dla artysty jest najważniejsze – indywidualne, bardzo osobiste spojrzenie na daleką, kosmiczną przestrzeń i trochę bliższy pejzaż.

Wystawa w Galerii Pionova zachęca widzów do indywidualnych, prywatnych obserwacji przedstawionych na płótnie rozgrywek. Autor dzieli się swoim wyimaginowanym światem i zaprasza widzów do odkrywania własnych układów gwiezdnych. Może ktoś odważy się nadać nazwy namalowanym przez Łukasza Patelczyka geometrycznym figurom lub gwiazdozbiorom?

Iwona Teodorczuk-Możdżyńska