GEOMETRIA

Czas: 14.07.2017 — 15.07.2017

Miejsce: Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa, ul. Sieroca 6, Gdańsk

2017-07-13 14:00:00 2017-07-13 15:00:00 Europe/Warsaw GEOMETRIA https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/projekt-geometria/ ul. Sieroca 6, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

GEO – ziemia | METRIA– miara

W zależności od rodzaju przekształceń mówi się o różnych rodzajach geometrii.

Tak my pojmujemy termin matematyczny, wydawać by się mogło na wstępie, niemający wiele wspólnego ze sztuką. Nic bardziej mylnego, traktowanie o zasadach złotego podziału, proporcjach, symetrii działań matematycznych leżało w kanonie wyznaczającym to, co klasyczne i do sztuk pięknych należące.

W wyniku naszych rozważań wokół GEOMETRII, postanowiliśmy zaprosić artystów, którzy w lipcu 2017 roku stworzą prace w kontekście miejsca, historii Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa w Gdańsku. Prace w szczególny sposób zwiążą się z tematem i zostaną zaprezentowane na wystawie w miejscu ich tworzenia (Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa), a następnie zostaną opublikowane w trzecim wydaniu kwartalnika MULTImedia „Geometria” (www.grupamultimedia.pl – wrzesień 2017)

CZŁOWIEK:
Swoje poszukiwania rozpoczęliśmy od człowieka i zbioru otaczających go elementów –punktów w przestrzeni, w której jest osadzony. Struktur tworzonych, otwartych, zamkniętych. Człowieka w kontekście refleksji, a także poszukiwań własnej drogi.
(Zbigniew Bajek, Izabela Biela).

ARCHITEKTURA:
Kolejnym etapem, staje się dla nas przestrzeń ukształtowana przez człowieka. Wpisująca się w świat zastany, zaobserwowany. Architekt-artysta równocześnie podążający za tradycją, panującymi od wieków regułami (matematycznymi), szacunkiem do materiału, łamie schematy w pojmowaniu rzeczy, myślą (rozumem) i sercem.
(projekt Śląski Gaudi – Stanisław Niemczyk, Jerzy Nowosielski, Paulina Niemczyk, Izabela Liżewska, Mateusz Grymek).

OBSERWACJA:
Tak jak ważne jest tworzenie tego, co nas otacza, znacząca jest również wrażliwość na świat zewnętrzny. W pracach, które wybraliśmy możemy odnaleźć dążenie do próby zdefiniowania przestrzeni wokół. Geometryzacja płaszczyzn otaczających jednostkę. Zarówno ze względu urbanistycznego (zagospodarowywanie przestrzeni), jak i współczesnych decyzji wpływających na potrzeby człowieka.
(Natalia Jamróz, Jan Tutaj, Anna Włodarska).

GEOMETRIA?
Ostatni zestaw artystów, to gra z formą i myślą. Zaproszenie do wejścia w osobliwy i nieoczywisty świat. Przeplatanie konwencji, wyrafinowane działanie w tym co oczywiste, klasyczne, podręcznikowe.
(Agnieszka Gawron,SvetlanaKohutnytska Wojciech Zamiara).

Mateusz Grymek, Paulina Niemczyk
Kuratorzy wystawy „geometria”
w Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa
ul. Sieroca 6,Gdańsk
13 – 15 lipca 2017

Artyści:

Zbigniew Bajek (ur. 1958 , Bojanów)
Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni doc. Zbigniewa Grzybowskiego; dyplom z wyróżnieniemuzyskał w 1984 r. Od 1983 r. zatrudniony jest naWydzialeMalarstwanamacierzystejuczelni. W 2009 r. uzyskałtytułprofesora. Prowadzi 1. PracownięInterdyscyplinarnąorazprzedmiotWiedza o działaniachistrukturachwizualnych. W latach 2005-2010 prowadziłkierunkowąpracownięmalarstwadladoktorantówŚrodowiskowychStudiówDoktoranckich. Od 2005 r. jest kierownikiemKatedryInterdyscyplinarnej. Realizujeprzedsięwzięciaartystyczne, do udziału w którychzapraszaartystów o uznanejpozycji, ale takżedoktorantówistudentów, m.in.: „Kwadratmagiczny”, „Granicetożsamości”, „Czarnonabiałym”, ”WymiaryWolności”, „LabiryntWolności”, „HoryzontWolności”, „DramatWolności”.Uprawiamalarstwo, rysunek, fotografię, realizujeinstalacjeorazdziałaniaparateatralne; zajmujesięrównieżprojektowaniemgraficznym: projektujeplakaty, wydawnictwaalbumoweitp. W obrębiewłasnejtwórczości jest autoremwieluprojektów o charakterzeinterdyscyplinarnym: „BudowanieWieżyBajek”, „Żywioły”, „PomiędzyNilem a Jordanem”, „WgKsięgiTobiasza”, „Raj utracony”, „Wolność jest kobietą”, „Kafka – oswajanieobcego”, „Relikwiarze”.Zorganizowałponad 50 wystawindywidualnych (m.in. w Berlinie, Brukseli, Frankfurcie, GorzowieWielkopolskim, Krakowie, Kielcach, Lublinie, Monachium, Norymberdze, NowymJorku, Orońsku, Paryżu, Przemyślu, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Zakopanem). Brałudział w ponad 200 wystawachzbiorowychprezentowanych w krajuizagranicą.

Izabela Biela (ur. 1972, Tychy)
Od 17 lat mieszka i pracuje w Krakowie. Od ukończenia studiów związana z edukacjąartystyczną. Bierze udział w wielu projektach ogólnopolskich i międzynarodowych, organizuje liczne wystawy. Od 4 lat zajmuje się filmem w swojej firmie www.rgb-film.pl. Otrzymała nagrodę specjalną w czasie IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Więziennych Prosion`s Movie w Olsztynie w 2016 roku.

Agnieszka Gawron (ur. 1995, Koszalin)
Studiuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka i dr Michała Zawady na Wydziale Malarstwa.

Mateusz Grymek (ur. 1992, Kraków)
Absolwent (2016) Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od 2016 roku doktorant na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (opiekun prof. Zbigniew Bajek). Założyciel i Przewodniczący Interdyscyplinarnego Koła Artystyczno-Naukowego IKAN na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2013 do 2016 roku Przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale Malarstwa. Od 2016 roku Przewodniczący Samorządu Doktorantów ASP w Krakowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne 2015/2016, Marszałka Województwa Małopolskiego (SapereAuso) 2015/2016 oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dla najlepszych studentów, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, wideo oraz organizacją i aranżacją wystaw. Tworzy obiekty i instalacje. Zorganizował 3 wystawy indywidualne, 50 zbiorowych, uczestniczył w ok. 65 wystawach i pokazach zbiorowych.

Natalia Jamróz (ur.1990, Kielce)
Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem i rzeźba. Bierze aktywny udział w wystawach, plenerach i konkursach artystycznych(min. Finalistka 15. Edycji Artystycznej Podróży Hestii, Finalistka 2016 Think Tank lab TriennaleInternationalFestivalofContemporaryDrawing, Nagroda Główna podczas XV International Iron Casting Workshops The Academy of Fine Art in Gdańsk (2015)).

Svetlana Kohutnytska (ur. 1996, Mariupol)
Absolwentka kulturoznawstwa na Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Studiuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka i dr Michała Zawady na Wydziale Malarstwa. Od 2016 prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Izabela Liżewska (ur. 1983, Białystok) absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, wideo, fotografią i tkaniną artystyczną. Tworzy instalacje, obiekty i animacje. Jest organizatorką wielu wystaw i projektów artystycznych. W 2014 roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. Stypendystka Marszałka Województwa Małopolskiego SapereAuso 2015/2016. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2015 roku zaangażowana w udostępnianie kultury i sztuki dla osób niepełnosprawnych.

Paulina Niemczyk (ur. 1988, Tychy)
Studiuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w Trzeciej Pracowni Interdyscyplinarnej prof. Lilli Kulki i dr Joanny Zemanek na Wydziale Malarstwa, II rok SUM. Stypendystka Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dla najlepszych studentów w latach: 2014/2015, 2015/2016 i 2016/2017. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną, fotografią, tworzeniem obiektów i instalacji, organizacją wystaw i projektów uczelnianych. Brała udział w ok. 40 wystawach i pokazach zbiorowych, na poziomie krajowym i międzynarodowym. W latach 2014/2016 sekretarz Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale Malarstwa oraz Interdyscyplinarnego Koła Artystyczno-Naukowego IKAN. Od 2016 roku przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale Malarstwa.

Stanisław Niemczyk (ur. 1943, Czechowice – Dziedzice)
Polski architekt, nazywany „polskim Gaudim”, laureat Honorowej Nagrody SARP w 1998 r., uhonorowany w 2000 r. przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice. Za zasługi dla budownictwa sakralnego otrzymał 18 czerwca 2011 r. medal Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury. Niemczyk ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej w 1968 r., pisząc pracę dyplomową u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego. Od 1968 r. pracował w Tychach w Miastoprojekcie, gdzie wyróżnił się projektowaniem obiektów nietypowych i jednocześnie wyprzedzających swój czas. Autor budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych i sakralnych. Zasłynął jako twórca niezwykłych kościołów. W roku 2013 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i orderem Ecce Homo. Architekt mieszka w Tychach i prowadzi własne biuro.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Niemczyk

Jerzy Nowosielski (ur. 1923| zm. 2011, Kraków)
Polski malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Nowosielski

Jan Tutaj (ur. 1969, Jasło)
Polski rzeźbiarz, rysownik, profesor krakowskiej ASP. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. W latach 1989-1994 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP. Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem i rysunkiem. Autor Pomnika Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę w Sanoku oraz Pomnika Jana Matejki w Krakowie.

Anna Włodarska
Od 2012 współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2012 razem z Galerią Studencką STAR, zainicjowałą cykl wystaw RE-AKCJE (edycja 2012, 2013, 2014, 2015 – współpraca z ASP w Krakowie, UA w Poznaniu). Dotychczas wzięła udział w ponad 15 wystawach (w tym międzynarodowych), zorganizowała kilkanaście wystaw i kilka projektów ogólnopolskich (m.in. Dotknij Teatru na gdańskie ASP, cykl spotkań warsztatów, projekcji), podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej „Konteksty” – Sokołowsko, pracowała ze społecznością lokalną, intymne wystawy w domach u mieszkańców miasteczka. Poza tym współpracowała z Janem Klatą, Mają Kleczewską, Pawłem Łysakiem i Łukaszem Gajdzisem. Przy poszczególnych działaniach, realizacjach i projektach współdziałała z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Instytutem im. J. Grotowskiego we Wrocławiu, Fundacją In Situ Dwukrotnie nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe (2013, 2014).

Wojciech Zamiara (ur. 1960, Toruń)
Polski artysta współczesny, artysta interdyscyplinarny (twórca instalacji multimedialnych, performance i sztuki wideo), pedagog. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom uzyskał w Pracowni Grafiki prof. Cypriana Kościelniaka w roku 1986. W gdańskiej uczelni pracuje od 1986 r., obecnie na stanowisku adiunkt II stopnia. Prowadzi pracownię Wstęp do Intermediów w Katedrze Specjalności i Specjalizacji na Wydziale Rzeźby.