Potęga koloru. Malarstwo Abdulqadera Al Raisa.

Wystawa: 30.06.2019 — 01.09.2019

Wernisaż: 29.06.2019, godz. 18:00

Miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowe w Gdańsku, ul. Cystersów 18, Gdańsk

2019-06-29 18:00:00 2019-06-29 19:00:00 Europe/Warsaw Potęga koloru. Malarstwo Abdulqadera Al Raisa. https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/potega-koloru-malarstwo-abdulqadera-al-raisa/ Cystersów 18, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Abdulqader Al Rais (rocznik 1951) – najbardziej uznany artysta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Określa się go mianem „ojca chrzestnego” sztuk pięknych w Emiratach. Malarstwa uczył się w latach 60. XX wieku w Kuwejcie, który w tamtym czasie kwitł politycznie, gospodarczo a przede wszystkim kulturalnie. To tam poznał arabskich pionierów sztuki i odkrył potęgę oraz siłę kreacyjną barwy. Abdulqader maluje realistyczne, wysmakowane kolorystycznie krajobrazy, w tym pejzaże architektoniczne inspirowane tradycyjnymi arabskimi dzielnicami. Jednym z jego ulubionych wątków jest motyw drzwi, często lekko uchylonych, a przez to wprowadzających widza w świat przeszłości i przyszłości jednocześnie. Artysta tworzy także kompozycje abstrakcyjne, w których eksperymentuje z kaligrafią i symbolami arabskimi. Jego twórczość jest utrzymana w duchu romantycznego, magicznego realizmu, a charakteryzuje się wręcz mistyczną wyobraźnią. Abstrakcyjne prace Abdulqadera stanowią rodzaj medytacji nad potęgą barwy i jej duchowymi możliwościami. Artysta posługuje się techniką olejną i akwarelową.

Poza Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wystawiał również w Czechach, Libanie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Kuwejcie. Ta wystawa będzie pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Artysty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zostanie na niej pokazanych 39 prac, w tym kilka ze słynnej kolekcji liter arabskich Hurufiyyat, które Abdulqader traktuje jako nietypowe – bo malarskie – listy.

kurator: Małgorzata Paszylka-Glaza
współpraca: Joanna Patejuk