Pomiędzy. Projektowanie w złożonym świecie – wykład Marty Kołacz

Czas: 19.10.2017, godz. 18:00

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia

2017-10-19 18:00:00 2017-10-19 19:00:00 Europe/Warsaw Pomiędzy. Projektowanie w złożonym świecie – wykład Marty Kołacz https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/pomiedzy-projektowanie-w-zlozonym-swiecie-wyklad-marty-kolacz/ Zawiszy Czarnego 1, Gdynia Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Zapraszamy do Muzeum Miasta Gdyni na wykład dotyczący twórczości Oskara Zięty.

„Pomiędzy” to jedno z ulubionych określeń projektanta. Działalność Oskara Zięty oscyluje pomiędzy sztuką a technologią, pomiędzy architekturą, rzeźbą a wzornictwem, pomiędzy ideami a praktyką, pomiędzy autorytetami, które go ukształtowały, a jego pracą ze studentami.

W trakcie wykładu Marty Kołacz, wychodząc od pytania „Czy to jest design?”, podjęta zostanie próba zarysowania obszaru, w którym funkcjonuje współczesne wzornictwo. Z jednej strony design kojarzy się z konotującą elitarność i ekskluzywność estetyką. Z drugiej, słowo to ewokuje również funkcjonalność, wywodzącą się z modernistycznej, egalitarnej zasady, w której „forma podąża za funkcją”. Które skojarzenie jest więc bliższe prawdy i czy taka tradycja myślenia o designie nie blokuje nieśmiałych prób jej przedefiniowania? Czy możemy spojrzeć na wzornictwo i twórczość Oskara Zięty jako na narzędzie ponownego zaczarowywania świata (odczarowanego przez ekonomistów, ateistów, pozytywistów, marksistów i darwinistów) ?

Marta Kołacz – kuratorka i historyk designu. Wykładowczyni Międzywydziałowego Instytutu Nauk o Sztuce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi wykłady z historii, teorii, krytyki, a także semantyki designu.

Wstęp bezpłatny.