Czas: 24.11.2017, godz. 18:00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
Są w Polsce ludzie, którym przypadło w udziale układanie na nowo świata, meblowanie go po transformacji w roku 1989. Anda Rottenberg poprawiała świat polskiej sztuki współczesnej latami zniewalanej przez ideologię. Zrobiła w tej dziedzinie bardzo wiele, ale ostatecznie wymarzona przez nią wolność dla sztuki, artystów i dla niej samej okazała się niełatwa.
Dołączcie do nowego cyklu IKM!
ArtBiografie 2
Pokaz filmu o Andzie Rottenberg Układanie wolności i dyskusja z udziałem Andy Rottenberg oraz reżyserów filmu: Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka.
Goście spotkania:
Róża Fabjanowska – studiowała socjologię i etnografię, dyplom z socjologii kultury, w 1992 zaczęła pracę w TVP jako dziennikarka, a potem autorka scenariuszy i realizatorka filmów dokumentalnych oraz cyklicznych programów telewizyjnych, od 2012 roku producentka filmowa.
Sławomir Malcharek – od 1978 roku związany z TVP, w stanie wojennym wyrzucony z pracy, od początku lat 90-tych stale współpracuje z TVP jako operator, dokumentalista, realizator i producent filmowy.
Anda Rottenberg – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty. Inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest organizatorką i kuratorką wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą (w tym na biennale w Wenecji, Stambule i São Paulo), a także wystaw problemowych i indywidualnych polskich oraz zagranicznych artystów. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) – pełniła funkcję przewodniczącej polskiej sekcji AICA w latach 1988–1990 i 1991–1993. Od 1994 do 2000 była zastępczynią przewodniczącego AICA. Należy również do International Manifesta Foundation oraz International Germinations Foundation.
—
ArtBiografie to cykl filmów dokumentalnych, który potrwa do czerwca 2018 roku. Jest poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Artystom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość.
O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.