Pokaz filmu o Andzie Rottenberg „Układanie wolności” i dyskusja

Czas: 24.11.2017, godz. 18:00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

2017-11-24 18:00:00 2017-11-24 19:00:00 Europe/Warsaw Pokaz filmu o Andzie Rottenberg „Układanie wolności” i dyskusja https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/pokaz-filmu-o-andzie-rottenberg-ukladanie-wolnosci-i-dyskusja/ Instytut Kultury Miejskiej, Long Market, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Są w Polsce ludzie, którym przypadło w udziale układanie na nowo świata, meblowanie go po transformacji w roku 1989. Anda Rottenberg poprawiała świat polskiej sztuki współczesnej latami zniewalanej przez ideologię. Zrobiła w tej dziedzinie bardzo wiele, ale ostatecznie wymarzona przez nią wolność dla sztuki, artystów i dla niej samej okazała się niełatwa.

Dołączcie do nowego cyklu IKM!

ArtBiografie 2
Pokaz filmu o Andzie Rottenberg Układanie wolności i dyskusja z udziałem Andy Rottenberg oraz reżyserów filmu: Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka.

Goście spotkania:
Róża Fabjanowska – studiowała socjologię i etnografię, dyplom z socjologii kultury, w 1992 zaczęła pracę w TVP jako dziennikarka, a potem autorka scenariuszy i realizatorka filmów dokumentalnych oraz cyklicznych programów telewizyjnych, od 2012 roku producentka filmowa.

Sławomir Malcharek – od 1978 roku związany z TVP, w stanie wojennym wyrzucony z pracy, od początku lat 90-tych stale współpracuje z TVP jako operator, dokumentalista, realizator i producent filmowy.

Anda Rottenberg – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty. Inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest organizatorką i kuratorką wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą (w tym na biennale w Wenecji, Stambule i São Paulo), a także wystaw problemowych i indywidualnych polskich oraz zagranicznych artystów. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) – pełniła funkcję przewodniczącej polskiej sekcji AICA w latach 1988–1990 i 1991–1993. Od 1994 do 2000 była zastępczynią przewodniczącego AICA. Należy również do International Manifesta Foundation oraz International Germinations Foundation.


ArtBiografie to cykl filmów dokumentalnych, który potrwa do czerwca 2018 roku. Jest poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Artystom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość.

O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.