Pojedynek rysowników | Hanna Kmieć vs. Mary Zaleska

Wystawa: 21.01.2019 — 31.01.2019

Miejsce: Sztuka wyboru, ul. Słowackiego 19 (Garnizon Kultury), Gdańsk

Pojedynek rysowników” – wystawa ilustracji, po raz pierwszy w Sztuce Wyboru!

Temat: #wolność…
Hania Kmieć vs. Mary Zaleska
kuratorka: Michalina Domoń

„Pojedynek rysowników” to popularna rubryka ukazująca się co miesiąc w magazynie „Prestiż”, w której prezentowani są trójmiejscy ilustratorzy. Stają oni przed zadaniem zmierzenia się z danym tematem. W tym roku, w Sztuce Wyboru zobaczymy cykl wystaw pod hasłem „Pojedynek rysowników”. Prezentowani parami artyści odniosą się do tematu szeroko pojętej wolności. Wychodząc od ogółu do szczegółu zobaczymy między innymi prace poruszające zagadnienia: wolności kultury, wolności słowa, wolnej miłości czy wolnego miasta, a wśród twórców zobaczymy między innymi Annę Rudak, Lubka, Gburstwo, Krika czy Verę King.

Bohaterkami pierwszego „pojedynku” są Hania Kmieć i Mary Zaleska, młode ilustratorki z Trójmiasta. Autorki stworzą prace odnoszące się do tematu: „wolność…”. Zobaczymy też wybór ich ilustracji, które dotykają tej kwestii, oscylując wokół zagadnienia ciała.

Ilustracja jest szczególną dziedziną z pogranicza sztuki i projektowania. Od lat staje się dla wielu twórców narzędziem komentowania rzeczywistości. Jest przystępna, czytelna, często atrakcyjna wizualnie, dzięki czemu znajduje wielu odbiorców.