Pogranicze – Łukasz Szymerkowski

Wystawa: 01.02.2021 — 28.01.2021

Wystawa będzie dostępna na stronach Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków od 1 lutego.

Zapraszam na pogranicze. Miejsca w malarstwie spotykanego lecz nie zawsze eksponowanego w pełnej krasie.
Celem wystawy jest nie tyle ukazanie go z nowej perspektywy, co zaproszenie widza do przekroczenie granic swojej wyobraźni.
Poszukujemy granic już od momentu, gdy stawiamy pierwszy krok. Wielu dociekało – dlaczego, ale jeszcze nikt nie zdołał znaleźć prawidłowej odpowiedzi. Granice definiują człowieka. Wyznaczają strefę, w której może się poruszać zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Kiedy docieramy do granic, stajemy się niepewni tego, co nas za nimi czeka. Strefa pogranicza oznacza niepewność, a niepewność daje szereg możliwości do interpretacji.
Artysta linią i punktem wyznacza granicę między tym, co obecne a tym, co niewidoczne. Czasem ta granica jest bardzo wyraźna, innym razem pozostawiona jest domysłom widza. Pogranicze jest przede wszystkim miejscem egzotycznym. To tam znaleźć można inspirujące pomysły czy odpowiedzi na nurtujące nas problemy.
Przez całe lata swej twórczości stałem się przeciwnikiem stawiania granic, wskazuję na błąd jednoznaczności, który popełniamy widząc świat w czarno-białych barwach .

/Łukasz Szymerkowski/