PGS. Kwarantanna / Gosia Golińska „Staruszka”

Czas: 30.04.2020 — 09.05.2020

Podczas trwania izolacji czy kwarantanny ludzie – używając aplikacji, telefonów czy komputerów – mogą się komunikować. Idąc do pracy czy sklepu widzą innych, choćby z dystansu. Sytuacja w galeriach czy muzeach jest odmienna. Prace wypożyczone i z trudem sprowadzone do instytucji znajdują się w pustych salach wystawienniczych. W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie po raz pierwszy w historii prezentowane są oryginalne freski Bruno Schulza z willi Landaua w Drohobyczu. To jedne z wielu realizacji, których obecnie nikt nie może zobaczyć.

PGS. Kwarantanna to projekt, w którym człowiek fizycznie towarzyszy pracy wybranej z jednej z aktualnych wystaw PGS. Forma interakcji będzie zależna od dzieła oraz osoby. To dialog, w którym ważnymi elementami będą osobiste ograniczenia, oraz te, z którymi wszyscy mamy do czynienia – utrzymywanie fizycznego dystansu oraz alternatywne sposoby komunikacji ze światem. Poprzez video, audio lub tekst podjęta zostanie próba towarzyszenia obiektom znajdującym się w Galerii. Ze względu na wymagania izolacji wszystkie nagrania będą wykonane w myśl idei DIY (Do It Yourself).
Projekt będzie autorskim komentarzem do aktualnej sytuacji artystów, instytucji sztuki i dzieł, które się w nich znajdują. Prezentacje będą zachętą do osobistej wizyty w Galerii po zniesieniu nakazu pozostania w domu (lockdown).

Opis wideo
Tytuł: Staruszka
Występuje: Gosia Golińska
Montaż: Zuza Golińska
Rejestracja ćwiczeń poprawiających kondycję, w obecności fresków Bruno Schulza poddanych, jak inne prace, izolacji.
Produkcja DIY w ramach PGS. Kwarantanna.
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Marzec 2020

Bajka towarzysząca wideo
Tytuł: Staruszka
Autorka: Gosia Golińska
Zapach tęsknoty i spalonego chleba gimnastykuje myśli w porannym rytmie. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10…

Jeszcze w szlafroku wypija kawę. Przykleja stopę za stopą w kierunku dnia. Wyciąga ręce. Napina ścięgna od przeszłości do przyszłości. Szybko sprawdza statystyki w poszukiwaniu właściwego miejsca. Na osi czasu układa i sortuje przypadki, historie, osoby, szczęścia, dramaty, wojny i choroby. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10…

Wszystko się zgadza. Niczego nie pominęła. Przesuwa stopy. Kołysze się i wspina na palce. Palce. Pięty. Palce. Pięty. Grunt pod nogami lekko się ugina. Czas wyruszać. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10…

Zakłada maskę i rękawiczki. Zakrywa usta i nos. Garbi plecy. Ubiera staruszkę, żeby było jak w bajce. Jeszcze tylko laseczka i chusta z frędzlami. Gotowa. Nie zbiega po schodach. Przemierza wyludnione ulice. Zagląda do okien marszcząc oczy. Słyszy nieznane języki. RIBIRU. MI. GOMIZ. SZINGRILI. MŁUŻI. RJU. TU. ŻIMI. KARPIN. COVID. RIN. TIN. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10…

Włącza rekording wiadomości i uzupełnia katalog zdarzeń. Stukając laską wysyła miliony liter na inne planety. Niekończący się ciąg uzdrawiających komunikatów. Kolejny dzień. Kolejna ona. Staruszka. Babcia. Czarownica. Królowa życia. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10…

GOSIA GOLIŃSKA. Urodzona w Gdyni. Absolwentka WSSP w Gdańsku (1989). Studiowała w pracowni Cypriana Kościelniaka, pracę dyplomową wykonała u prof. Witolda Janowskiego. Jest graficzką, projektantką, kuratorką, scenografką, kostiumografką i animatorką. Eksponowała prace swoje i innych twórców w ramach projektu Sopot, ulica Sztuki. Prowadzi otwartą pracownię. Organizuje prezentacje prac i autorskie warsztaty w różnych instytucjach kultury. Prowadzi Ćwiczenia Plastyczne ze studentkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie. Współpracuje z Teatrem Ubogi Relacji w sopockim Dziennym Ośrodku Pomocy Społecznej. Opiekuje się Halą B64 na terenie Stoczni Gdańskiej. Wraz z Romualdem Demidenko przygotowała wystawę BODY WORKS w Państwowej Galerii Sztuki w 2019 roku. Stypendystka Hochschule für Künste w Bremen, Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Sopotu i Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

ZUZA GOLIŃSKA. Urodzona w Gdańsku. Artystka wizualna, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, 2015 r.). Pracę magisterską napisała pod kierunkiem Andy Rottenberg. Była finalistką w konkursie do nagrody Artystyczna Podróż Hestii. W 2015 roku zdobyła główną nagrodę Gdańskigo Biennale Sztuki. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). W 2015 roku została nominowana do nagrody StartPoint Prize, nagrody europejskiej dla młodych artystów. W 2018 roku wygrała nagrodę ArtePrize przyznawaną przez Fundację ArteVue i Delfina. Swoje prace prezentowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Fundacji Delfina w Londynie, Narodowej Galerii w Pradze, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i wielu innych.


Premiery filmów na profilu FB Państwowej Galerii Sztuki oraz kanale YouTube:
30 kwietnia, godz. 18:00 (czwartek)
2 maja, godz. 18:00 (sobota)
4 maja, godz. 18:00 (poniedziałek)
7 maja, godz. 18:00 (czwartek)
9 maja, godz. 18:00 (sobota)