Patryk Różycki / Lubię wracać tam, gdzie byłem

Wystawa: 11.01.2019 — 31.01.2019

Wernisaż: 10.01.2019, godz. 19:00

Miejsce: Galeria Żak, ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk

2019-01-10 19:00:00 2019-01-10 20:00:00 Europe/Warsaw Patryk Różycki / Lubię wracać tam, gdzie byłem https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/patryk-rozycki-lubie-wracac-tam-gdzie-bylem/ Grunwaldzka 195/197 Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Pierwsza wystawa w Nowym Roku jest bardzo mocną propozycją- widzowie zetkną się z jednym z najbardziej utalentowanych malarzy młodego pokolenia związanych z Gdańskiem- Patrykiem Różyckim. Charakterystyczna kreska, bogate w treści obrazy i rysunki tworzą swoiste mapy sztuki.

W mówieniu o własnych doświadczeniach jest wielka siła redefinicji, zarówno doświadczeń, jak i nas samych oraz zburzenia ścian oddzielających nas od innych. Mówienie, upublicznianie prywatności, czyni ją bardziej zrozumiałą dla samego mówiącego, bo stawia ją w szeregu innych prywatności: przeżywania, emocji, traum etc. Jednostka przeżywająca coś dogłębnie, a nawet nie tyle dogłębnie, ile skrycie, wstydliwie, wiąże doświadczenie ściśle z własną osobą, obarcza się jej „darem”, jako klątwą, a może jeszcze inaczej, jako czymś przypisanym bezpośrednio do niej, tylko jej przynależnym.
Patryk Różycki

Różycki brał udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą. Jest aktywnym performerem, autorem ilustracji, malarzem, autorem filmów video. Jego wielowątkowa sztuka wyraźnie odcina się od skostniałych schematów. Rysunki przywodzące na myśl kreskę Elisabeth Peyton są świeże i stanowią bardzo interesującą alternatywę w relacji sztuka-odbiorca sztuki.
Patryk Różycki stawia proste pytania: co robić? Jak za pomocą sztuk wizualnych rozpracować postać, którą jest człowiek? Jak zrozumieć swoją kondycję? Rysunki, często o intymnym charakterze są jak psychoanaliza, jak operacja przeprowadzana na własnym ciele.

Patryk Różycki jest absolwentem ASP w Gdańsku na kierunku Malarstwo ze specjalizacją Intermedia.
Artysta stał się kolejnym finalistą Otwartego przeglądu portfolio Akademii Wiedzy Realnej.