Wystawa:
31.03.2019 — 16.06.2019
Wernisaż: 30.03.2019, godz. 18:00
Miejsce: Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Nowoczesnej, ul. Cystersów 18, Gdańsk
Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie.
Kolekcja Muzeum Narodowego w Gdańsku
FUNDUSZ ZAKUPOWY BASILA ALKAZZIEGO & HALIMY NAŁĘCZ
AUTORKI I AUTORZY PRAC:
Justyna Adamczyk, Jakub Adamek, Marta Antoniak,
Karolina Balcer, Basia Bańda,Tomek Baran, Paweł Baśnik,
Natalia Bażowska, Agata Bogacka, Agnieszka Borkowska,
Tymek Borowski, Julia Curyło, Julia Cybis, Daniel Cybulski,
Sławek „Zbiok” Czajkowski, Bartosz Czarnecki, Martyna Czech,
Aleksandra Czerniawska, Dawid Czycz, Xawery Wolski Studio Xawery Deskur Wolski, Emilia Dragosz, Paweł Dunal, Pola Dwurnik, Wiktor Dyndo, Viola Głowacka, Zuzanna Hertzberg, Łukasz Huculak, Karolina Jabłońska, Karolina Jaklewicz, Michał Jankowski,
Justyna Jędrzejowska, Ewa Juszkiewicz, Filip Kalinowski,
Katarzyna Karpowicz, Agnieszka Kieliszczyk, Maria Kiesner,
Emilia Kina, Justyna Kisielewicz, KleMens, Bartosz Kokosiński, Wojciech Koniuszek, Tomek KopcewiczTomasz Kopcewicz,
Marcin Kowalik, Berenika Kowalska, Kornek Kowalski, Grzegorz Kozera, The Krasnals, Tomasz Kręcicki, Sebastian Krok, Daniel Krysta, Sebastian Krzywak, Tomasz Kucharski, Kamil Kukla,
Agata Kus, Magdalena Laskowska, Norman Leto, Kamil Lisek, Piotr Makowski, Julita Malinowska, Przemek Matecki, Karolina Matyjaszkowicz, Paweł Matyszewski, Krzysztof Mężyk,
Dariusz Milczarek, Katarzyna Miller, Michał Minor, Kamila Model, Marta Nadolle, Kinga Nowak, Krzysztof Nowicki,
Agata Nowosielska, Joanna Pałys, Anna Panek, Tomasz Partyka, Łukasz Patelczyk, Sławomir Pawszak, Magdalena Pela,
Cyryl Polaczek, Agata Przyżycka, Marek Rachwalik,
Karol Radziszewski, Anna Reinert, Natalia Rybka,
Marta Rynkiewicz, Agnieszka Sandomierz, Ewelina Sośniak,
Noemi Staniszewska, Irmina Staś, Łukasz Stokłosa,
Mateusz Szczypiński, Katarzyna Szeszycka, Radosław Szlaga, Anna Szprynger, Marta Szulc, Monika Szwed,
Małgorzata Szymankiewicz, Paweł Śliwiński, Mariusz Tarkawian, Aleksandra Urban, Anna Waligórska, Aleksandra Waliszewska, Rafał Wilk, Marek Wrzesiński, Anna Wypych, Natalia Załuska, Michał Zawada, Marcin Zawicki, Agnieszka Żak-Biełowa, Andrzej Żygadło.
„Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie” to ekspozycja prac malarskich zakupionych do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. W 2015 r. podpisaliśmy umowę o współpracy z wybitnym artystą, humanistą i mecenasem sztuki Basilem Alkazzim (malarz brytyjski urodzonym w 1938 r. w Kuwejcie) na stworzenie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku kolekcji, głównie malarstwa, młodych polskich artystów i artystek. Ten wykształcony w Londynie twórca powołał Fundusz Zakupowy Basila Alkazziego & Halimy Nałęcz, dzięki któremu mogliśmy przystąpić do tworzenia kolekcji.
Do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku trafiły 153 prace malarskie 109 twórców. (w tym rysunki Moniki Szwed, Mariusza Tarkawiana oraz obiekt Bartosza Kokosińskiego).
Do współpracy zaprosiliśmy twórców, którzy debiutowali w XXI w. Jest to swoista „lista obecności” wybitnych młodych artystów. Malarze i malarki ukończyli uczelnie plastyczne już w nowym stuleciu, nie mają obciążeń i ograniczeń starszych twórców, którzy skazani byli na działalność w poprzednim ustroju lub podczas transformacji.
Chcieliśmy pokazać całą różnorodność zjawisk w malarstwie ostatniego okresu, dominujące kierunki i tendencje. Tworząc kolekcję młodego malarstwa w Muzeum Narodowym w Gdańsku, nie proponowaliśmy własnej hierarchii artystów. Obecnie największą siłą malarstwa jest jego zróżnicowanie. Przy wyborze artystów kierowaliśmy się przede wszystkim ich dorobkiem i pozycją na „scenie artystycznej”. Jednak, nie chcieliśmy naszego wyboru zamykać jedynie na twórcach już wysoko sklasyfikowanych. Podjęliśmy pewne ryzyko, zapraszając do współpracy malarzy mniej uhonorowanych, dopiero debiutujących. Z naszej perspektywy ich poszukiwania były oryginalne i cenne. Chcieliśmy uchwycić zarówno różnorodność, jak i specyfikę tego, co się aktualnie dzieje w malarstwie polskim. Tworząc konkretną narrację, staraliśmy się unikać dogmatyzmu w podejściu do tego medium – stąd w kolekcji znajdują się prace odnoszące się tak do tradycji, jak i do współczesności, dzieła o charakterze poznawczym, analitycznym oraz krytycznym.
Kurator wystawy: Wojciech Zmorzyński
Współpraca: Mariola Balińska