On-line: Sztuczność sztuki – (nie)zwykłe | dr Hubert Bilewicz

Czas: 08.06.2020, godz. 18:00

2020-06-08 18:00:00 2020-06-08 19:00:00 Europe/Warsaw On-line: Sztuczność sztuki – (nie)zwykłe | dr Hubert Bilewicz https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/on-line-sztucznosc-sztuki-niezwykle-dr-hubert-bilewicz/ Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

sztuczność sztuki: wykłady o sztuce współczesnej

Co właściwie sprawia, że dzisiejsza sztuka jest tak odmienna, tak pociągająca? – można by zapytać parafrazując jednego z artystów. W sztuce – podobno – marzenia stają się rzeczywistością, zaś artyści powszechnie próbują – jak mówił Witkacy – zdziwić siebie, gdyż zdziwienie drugich jest tylko ubocznym skutkiem. Sztuka współczesna zwodzi, a jednocześnie uwodzi… André Malraux postrzegał dzieła sztuki jako nadprzyrodzone, nierzeczywiste i ponadczasowe, co nie wyklucza przecież przekonania Gorgiasza, że jej istota polega na swoistym oszukiwaniu, gdzie to oszukujący mają rację, a dający się oszukać są mądrzejsi.

Na comiesięcznych spotkaniach przyjrzymy się raczej poszczególnym dziełom i niektórym zjawiskom, próbując mówić o nich nie siląc się na fałszywy obiektywizm ani nie żywiąc złudzeń co do wycinkowości, niekompletności i subiektywności wyborów. Współczesna sztuka jest problematyczna. W większym stopniu kwestionuje niż respektuje, bardziej dekonstruuje, niż utwierdza. Najczęściej jej odbiorowi towarzyszy dezorientacja oraz zmieszanie. Oskarża się ją o niezrozumiałość, zaś artystów o zarozumiałość. Trzeba się temu przyjrzeć bez uprzedzeń. Świat sztuki jest bowiem mozaikowo zróżnicowany, niesłychanie pluralistyczny, o dawno zamazanych granicach, coraz bardziej zacierających się bądź po prostu niejasnych kryteriach, przepełniony powszechną niepewnością oraz narastającą frustracją zarówno twórców, jak i odbiorców.

Celem spotkań jest ujawnienie istotnych kwestii oraz postawienie kolejnych pytań. Jednoznacznych i wyczerpujących odpowiedzi oraz gotowych recept proszę się nie spodziewać! Co do mnie, nie lękam się sztuki i nie mam żadnych przesądów… mógłbym powtórzyć za Apollinairem. Niemniej zapraszam na wykłady również tych, którzy się jej lękają. Uprzedzam jednak, że spotkania z nią to nie czasoumilacze oraz uczciwie przestrzegam: Uważaj wychodząc z własnych snów. Możesz się znaleźć w cudzych.

spotkanie drugie: (NIE)ZWYKŁE

Sztuka zazwyczaj celebruje wyjątkowość, bywa ekstraordynaryjna, a nawet koturnowa. Nierzadko jednak pochyla się nad tym, co zwyczajne, czasem banalne. Mowa będzie o niesamowitości, apologii codzienności oraz demaskacjach zadęcia świata
artystycznego. Na wykładzie zaprezentowane zostaną m.in. prace Julity Wójcik, Ai Weiweia, Oskara Dawickiego.

HUBERT BILEWICZ pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego; jest też wykładowcą gdańskiej ASP. Badawczo zajmuje się sztuką nowoczesną (zwłaszcza historią architektury i dizajnu). Interesują go różne (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Od lat zajmuje się popularyzacją sztuki współczesnej.


Spotkanie ma charakter bezpłatny, odbędzie się on-line. Link i szczegółowe zasady uczestnictwa umieścimy na tej stronie w dniu wydarzenia. Liczba uczestników: maks. 100 osób/połączeń.

Organizatorzy: Teatr w Oknie