OMAN / CZARNOBYL / EROZJA OBECNOŚCI – Jerzy Wierzbicki

Wystawa: 17.03.2019 — 19.04.2019

Wernisaż: 16.03.2019, godz. 18:00

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

2019-03-16 18:00:00 2019-03-16 19:00:00 Europe/Warsaw OMAN / CZARNOBYL / EROZJA OBECNOŚCI – Jerzy Wierzbicki https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/oman-czarnobyl-erozja-obecnosci-jerzy-wierzbicki/ Jaskółcza 1, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

W czasie wernisażu odbędzie się oprowadzanie w polskim języku migowym i z audiodeskrypcją.
Spotkanie z Jerzym Wierzbickim prowadzone przez Adama Mazura: sobota 16 marca o 19.00.
Kuratorka: Anna Szynwelska

Wystawie towarzyszą wydarzenia:
Warsztaty fotograficzne z Jerzym Wierzbickim: 16-17 marca od 10.00 do 13.00.
Oprowadzanie w języku rosyjskim: 21 marca o 18.00

Fotografie Jerzego Wierzbickiego prezentowane w ramach wystawy „Oman / Czarnobyl. Erozja obecności” to wizja świata, z którego „wymazano” człowieka – gdzie natura przywraca naturalny porządek i zawłaszcza na powrót swoje terytorium. Artysta prawie równolegle stworzył dwa cykle – pierwszy, dokumentujący porzucone z dnia na dzień osady w Omanie i drugi – ukazujący Czarnobyl 30 lat po katastrofie.

W przypadku Omanu opuszczanie budowli mieszkalnych jest wynikiem czynników ekonomicznych – nagłym wzrostem prosperity kraju i podniesieniem poziomu życia. Z kolei w Czarnobylu mieszkańcy zmuszeni byli opuścić skażony rejon. W obu przypadkach jesteśmy świadkami podobnego procesu powolnego anektowania terenów przez siły natury.

Jerzy Wierzbicki (1975) jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Łódzkiej Szkoły Filmowej, autorem albumu fotograficznego „Gdańsk Suburbia”. Kilkukrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej. Jego prace były publikowane m.in. w Newsweek Polska, Kwartalnik Fotografia, Pozytyw, National Geographic Traveler, BBC News, B&W Magazine, Y Magazine, Times of Oman, Al Shabiba. Od 2015 roku współpracuje z brytyjskim portalem poświęconym Bliskiemu Wschodowi MIddleEastEye.net. Fotografie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i Sułtanacie Omanu.